kadrolu personel

kültür-sanat

19. yüzyılın önemli ressamları: kimler var kimler

19. yüzyılın en önemli ressamları arasında aşağıdakiler sayılabilir:

Jacques-Louis David (Fransa)

Jean-Auguste-Dominique Ingres (Fransa)

Francisco de Goya (İspanya)

Eugène Delacroix (Fransa)

John Singer Sargent (ABD)

Edouard Manet (Fransa)

Claude Monet (Fransa)

Pierre-Auguste Renoir (Fransa)

James Whistler (ABD)

Vincent van Gogh (Hollanda)

Bu isimler birkaç örnektir. 19. yüzyılın çok sayıda ünlü ressamı var. Bu listede yer almayanlar da var tabiî.

Jacques-Louis David (Fransa): Fransa İhtilali döneminin öncü ressamlarından biridir. Klasik tarzın en önemli temsilcilerinden biridir. “İhtilal Öncesi ve Sonrası” adlı eserleri ile ünlüdür.

Jean-Auguste-Dominique Ingres (Fransa): Fransa İhtilali döneminin önemli ressamlarından biridir. Klasik tarzın en önemli temsilcilerinden biridir. “La Grande Odalisque” adlı eserleri ile ünlüdür.

Francisco de Goya (İspanya): İspanya Rönesansı’nın önemli ressamlarından biridir. “Los Caprichos” ve “The Third of May 1808” adlı eserleri ile ünlüdür.

Eugène Delacroix (Fransa): Fransa Rönesansı’nın önemli ressamlarından biridir. “Liberty Leading the People” ve “The Death of Sardanapalus” adlı eserleri ile ünlüdür.

John Singer Sargent (ABD): Önemli bir ressamdır. Portreleri ile ünlüdür.

Edouard Manet (Fransa): Fransa Empresyonizmi’nin önemli ressamlarından biridir. “Olympia” ve “A Bar at the Folies-Bergère” adlı eserleri ile ünlüdür.

Claude Monet (Fransa): Fransa Empresyonizmi’nin öncü ressamlarından biridir. “Water Lilies” ve “Impression, Sunrise” adlı eserleri ile ünlüdür.

Pierre-Auguste Renoir (Fransa): Fransa Empresyonizmi’nin önemli ressamlarından biridir. “Dancing at the Moulin de la Galette” ve “Luncheon of the Boating Party” adlı eserleri ile ünlüdür.

James Whistler (ABD): ABD’de önemli bir Empresyonist ressamdır. “Arrangement in Grey and Black No.1 (Whistler’s Mother)” adlı eserleri ile ünlüdür.

Vincent van Gogh (Hollanda): Hollanda’da önemli bir Post-Empresyonist ressamdır. “Starry Night” ve “Sunflowers” adlı eserleri ile ünlüdür.

kadrolupersonel

Oğuz Can Şahin

Para sayma makinesi gibi, tıkır tıkır içerik üretir. Seri bir şekilde, sanattan sinemaya, müzikten fotoğrafçılığa. Ateşten kalbe, akıldan dumana.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.