kadrolu personel

kültür-sanat

19. yüzyılın önemli ressamları: kimler var kimler

19. yüzyılın en önemli ressamları arasında aşağıdakiler sayılabilir:

Jacques-Louis David (Fransa)

Jean-Auguste-Dominique Ingres (Fransa)

Francisco de Goya (İspanya)

Eugène Delacroix (Fransa)

John Singer Sargent (ABD)

Edouard Manet (Fransa)

Claude Monet (Fransa)

Pierre-Auguste Renoir (Fransa)

James Whistler (ABD)

Vincent van Gogh (Hollanda)

Bu isimler birkaç örnektir. 19. yüzyılın çok sayıda ünlü ressamı var. Bu listede yer almayanlar da var tabiî.

Jacques-Louis David (Fransa): Fransa İhtilali döneminin öncü ressamlarından biridir. Klasik tarzın en önemli temsilcilerinden biridir. “İhtilal Öncesi ve Sonrası” adlı eserleri ile ünlüdür.

Jean-Auguste-Dominique Ingres (Fransa): Fransa İhtilali döneminin önemli ressamlarından biridir. Klasik tarzın en önemli temsilcilerinden biridir. “La Grande Odalisque” adlı eserleri ile ünlüdür.

Francisco de Goya (İspanya): İspanya Rönesansı’nın önemli ressamlarından biridir. “Los Caprichos” ve “The Third of May 1808” adlı eserleri ile ünlüdür.

Eugène Delacroix (Fransa): Fransa Rönesansı’nın önemli ressamlarından biridir. “Liberty Leading the People” ve “The Death of Sardanapalus” adlı eserleri ile ünlüdür.

John Singer Sargent (ABD): Önemli bir ressamdır. Portreleri ile ünlüdür.

Edouard Manet (Fransa): Fransa Empresyonizmi’nin önemli ressamlarından biridir. “Olympia” ve “A Bar at the Folies-Bergère” adlı eserleri ile ünlüdür.

Claude Monet (Fransa): Fransa Empresyonizmi’nin öncü ressamlarından biridir. “Water Lilies” ve “Impression, Sunrise” adlı eserleri ile ünlüdür.

Pierre-Auguste Renoir (Fransa): Fransa Empresyonizmi’nin önemli ressamlarından biridir. “Dancing at the Moulin de la Galette” ve “Luncheon of the Boating Party” adlı eserleri ile ünlüdür.

James Whistler (ABD): ABD’de önemli bir Empresyonist ressamdır. “Arrangement in Grey and Black No.1 (Whistler’s Mother)” adlı eserleri ile ünlüdür.

Vincent van Gogh (Hollanda): Hollanda’da önemli bir Post-Empresyonist ressamdır. “Starry Night” ve “Sunflowers” adlı eserleri ile ünlüdür.

kadrolupersonel

Yunus Çakır

Sorgulayan ve sorgulatan Yunus Çakır, nam-ı diğer Cücü, sizinle içerik paylaşmadan önce sağlam bir didikleme yapar. Sıkılmaz ve vazgeçmez, araştırır, teferruatları ve keşfettiği şeyleri paylaşmayı çok sever.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir