kadrolu personel

ABD’de bir kişi 30 dolara Albrecht Dürer tablosu satın aldı; tablonun değerinin 10 milyon dolar olduğu anlaşıldı.

Massachusetts bir kişi 2016’da, emlak satışında tesadüf eseri bir dolarlık sahte kolye ile 30 dolara Meryem Ana ve Çocuğu isimli bir resim satın aldı.

2019 yılında Clifford Schorer isimli sanat koleksiyoncusuyla tanışan şahıs, tablonun Dürer’e ait olabileceğini, çok kıymetli bir şeye benzediğini öğrendi.

Yaşadıklarını CNN’e anlatan Schorer, “Genel olarak konuşursak, bir eserle ilgili iddia ne kadar fazlaysa hayal kırıklığı da o kadar fazla olur. Örneğin biri bana elinde Leonardo da Vinci’nin bir tablosu olduğunu söylerse, genellikle o tablodan pek de etkileyici görüntüler çıkmaz.” dedi.

Alman ressam Dürer’e ait olduğu iddia edilen tabloya da aynı şekilde yaklaştığını söyleyen Schorer, “Ancak haftalar sonra sanat eserini incelemeye geldiğinde, kalitesi karşısında şaşırdım. Sahibine ‘bence bu şimdiye kadar gördüğüm en büyük sahtecilik ya da bir başyapıt’ dedim.

Dürer tablosu tescillendi

Alman resminin önemli temsilcilerinden Dürer’in eseri Londra’daki British Museum uzmanları tarafından tescillendi. Eser 1471 yapımı bir Albrecht Dürer çalışması!