kadrolu personel

sinema

altın küre ödülleri dönüyor

Altın Küre Ödülleri (Golden Globes) dönüyor. HPFA (Hollywood Yabancı Basın Birliği) tarafından 1944’ten bu yana düzenlenen ve uzun yıllar boyunca ödül sezonunun en önemli duraklarından biri olarak kabul edilen Altın Küre (Golden Globes) Ödülleri geri dönüyor. Yaşanan çeşitli skandalların ayyuka çıkmasının ardından tarihe karışmanın kıyısından dönen Altın Küre; talep edilen çeşitli reformların bütüncül politikalarla uygulandığını duyurarak bir kez daha canlı yayımlanacak, ihtişamlı bir törenle geri dönüleceğini duyurdu.

İki sene önceye kadar 100 üyesi bile bulunmayan HPFA içinde çeşitliliğin oldukça zayıf olduğunun, pahalı hediyelerle şımartılmayı pek sevdiklerinin, oylama süreçlerinde etik dışı faaliyetlerde bulunduklarının ve ırkçı, seksist, homofobik anlayıştan sıyrılamadıklarının anlaşılması üzerine 2020’de oldukça tartışmalı bir tören düzenlenmiş; çok geçmeden de  kurum, neredeyse tüm sektör tarafından boykot edilmişti. Yayıncı kuruluş NBC, “anlamlı reformlar” görene kadar yayımlamayacağını açıklamasının ardından geçtiğimiz yıl tören kamuya kapalı gerçekleşmişti. Öte yandan HPFA, üyelere stüdyolardan pahalı hediyeler yollanmasının yasaklanması ve üyeler ile oy kullanan isimlerde çeşitliliğe gidilmesi başta olmak üzere, kimi önemli adımlar atmıştı.

10 Ocak 2023’te düzenlenecek 80. Altın Küre Ödülleri, bir yıllık aranın ardından yeniden NBC ekranlarında yayımlanacak. FIPRESCI (Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu) aracılığıyla başvuru toplayan HPFA’in, Türkiye’den seçtiği iki sinema yazarının da oy kullanacak isimler arasında yer alacağını ekleyelim: Selin Gürel ve Janet Barış.

Bantmag

Yunus Çakır

Sorgulayan ve sorgulatan Yunus Çakır, nam-ı diğer Cücü, sizinle içerik paylaşmadan önce sağlam bir didikleme yapar. Sıkılmaz ve vazgeçmez, araştırır, teferruatları ve keşfettiği şeyleri paylaşmayı çok sever.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir