kadrolu personel

fotoğraf

andre kertesz kimdir? andre kertesz fotoğrafları

Macar doğumlu Andre Kertesz kimdir? Andre Kertesz’in fotoğraflarından bir seçki hazırlayıp, usta ismin hayatına dair birkaç kesiti ilginize sunduk.

Andre Kertesz’in hayatı

Budapeşte doğumlu Kertesz (2 Temmuz 1894 – 28 Eylül 1985) fotoğrafçılığın önde gelen isimlerinden biri. Kariyerinin ilk yıllarında değişik kamera açıları ve bilinmedik tekniklere yöneldi. Ailesi onun borsacı olmasını istediyse de o hayatının sonuna kadar fotoğrafçılık yaptı. 1925’te Paris’e taşındı. Paris’te VU dergisinde çalıştı.

Andre Kertesz

1920’lerin sonlarında, Kertész Fransız portre fotoğrafçısı Rosza Klein ile gizlice evlendi. Evlilik kısa sürdü ve bundan hiç bahsetmedi.

Daha sonra 1936’da ABD’ye göç etti. Burada da yeni bir hayata başladı. 1940-1950 arasında yeni bir döneme girdi. Buna “Amerikan dönemi” diyorlar. Andre Kertesz’in hayatını dört evreye ayırıyorlar. Macar dönemi, Fransız dönemi, Amerikan dönemi ve uluslararası dönem.

Babası Yahudi bir kitapçıydı Andre’nin. Üç kardeşin ortancasıydı. Babası Lipot, tüberkülozdan öldü. Ernesztin’in erkek kardeşi Lipot Hoffmann, ailenin geçimini sağladı. Lipot’un Andre üzerinde büyük emeği var.

Andre Kertesz’in aldığı ödüller

  • 1974: Guggenheim Bursu Ödülü
  • 1974: Fransız Ordre des Arts et des Lettres Ödülü
  • 1977: New York’ta Sanat ve Kültür Onur Ödülü
  • 1980: Paris Şehri Madalyası ve New York’taki Uluslararası Fotoğraf Sanatı Satıcıları Birliği’nin ilk Yıllık Ödülü

1981: Bard College’dan fahri Güzel Sanatlar Doktorası ve o yıl New York Belediye Başkanı Sanat ve Kültür Onur Ödülü.

Andre Kertesz fotoğrafları:

Kaynak: Kadrolupersonel.com

Yunus Çakır

Sorgulayan ve sorgulatan Yunus Çakır, nam-ı diğer Cücü, sizinle içerik paylaşmadan önce sağlam bir didikleme yapar. Sıkılmaz ve vazgeçmez, araştırır, teferruatları ve keşfettiği şeyleri paylaşmayı çok sever.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir