kadrolu personel

kültür-sanat

bir deha; giovanni papini kimdir?

Giovanni Papini kimdir? Papini, (9 Ocak 1881 – 8 Temmuz 1956), İtalyan yazar, eleştirmen ve gazetecidir. Floransa’da doğdu ve gençlik yıllarında bir matbaada çalıştı. İlk yazıları, 1903’te Lacerba adlı sanat dergisinde yayınlandı.

Papini, edebi kariyerine 1903’te Lacerba dergisinde yayınlanan şiirleriyle başladı. 1912’de İtalya’da La Voce dergisini kurdu. Bu dergi, Papini’nin yanı sıra, Luigi Pirandello, Eugenio Montale ve Umberto Saba gibi diğer önemli İtalyan yazarlarını da içeren İtalyan edebiyatı için bir platform oldu.

Papini, 20. yüzyıl İtalyan edebiyatının en önemli figürlerinden biri olarak kabul edilir. Özellikle kısa öyküleri ve denemeleriyle tanınır. Papini’nin eserleri arasında “Un Uomo Finito” (Bitmiş Bir Adam), “Il Tragico Quotidiano” (Günlük Trajedi), “Gog” ve “Saggi sul Rinascimento” (Rönesans Üzerine Denemeler) gibi kitaplar yer alır.

Papini ayrıca, İtalya’da ve yurtdışında birçok gazetede yazdı. Siyasi görüşleri zamanla değişti ve ilk olarak faşizme yakın dururken, daha sonra anti-faşist bir tutum benimsedi.

Papini, İtalyan edebiyatı ve kültürü üzerine yaptığı çalışmalarla önemli bir katkı sağlamıştır. Eserleri hala İtalya’da ve dünya genelinde okunmaktadır.

kadrolupersonel

 

Yunus Çakır

Sorgulayan ve sorgulatan Yunus Çakır, nam-ı diğer Cücü, sizinle içerik paylaşmadan önce sağlam bir didikleme yapar. Sıkılmaz ve vazgeçmez, araştırır, teferruatları ve keşfettiği şeyleri paylaşmayı çok sever.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir