kadrolu personel

sinema

bir film: her çocuk özeldir

Her Çocuk Özeldir, yönetmenliğini Aamir Khan ve Amole Gupte’nin üstlendiği 2007 yapımı güzel bir Hint filmi… Toplumsal farkındalık yaratabilme amacını taşıyan bu filmin senaryosu Amole Gupte’ye ait. Başrollerini ise Aamir Khan ve Darsheel Safary paylaşmakta.

Film 9-10 yaşlarında Ishaan isimli bir çocuğun, Disleksi yani öğrenme bozukluğu problemiyle yaşamak zorunda kaldığı eğitim hayatını anlatıyor. Ve ailesi dâhil etrafındaki hiç kimse Ishaan’ın bu özel durumunu anlayamıyor. Bu yüzden ailesi ve öğretmenleri onun tembel, beceriksiz ve haylaz bir çocuk olduğunu düşünür. En sonunda ailesi onu disiplinli olduğunu düşündükleri bir yatılı okula gönderir. Bu okulda yeni gelen resim öğretmeni Ram Shankar Nikumbh, Ishaan’ın hayatının anlamlı bir şekilde değişmesine vesile olur. Bu idealist öğretmen onun özel durumunu fark eder. Zamanla Ishaan’ın aslında çalışkan, yetenekli ve hayal gücü geniş bir çocuk olduğunu keşfeder. Ve Ishaan’ın ihtiyaç duyduğu ilgi ve sevgiyi sunarak, bu özel çocuğun yeteneklerini ortaya çıkarır. Ve diğer çocuklardan daha yetenekli olduğunu herkese gösterir. Farklı ve özel olduğunu keşfeden bu öğretmen, onu içinde bulunduğu karanlık dünyadan, aydınlık bir bakış açısıyla çıkarır.

Baştan aşağı yanlış olan eğitim sistemimizin tezahürlerinin görüldüğü bir film. Ne yazık ki etrafımızdaki birçok özel çocuğun hayatı, Ishaan’ın baştaki durumu gibi karanlık. Maalesef ki onlar Ishaan kadar şanslı olamayabiliyor. Onlara aydınlıklar teklif eden, sistemi sorgulayan nadir bir eğitimci karşılarına hiçbir zaman çıkmayabiliyor.

Oğuz Can Şahin

Para sayma makinesi gibi, tıkır tıkır içerik üretir. Seri bir şekilde, sanattan sinemaya, müzikten fotoğrafçılığa. Ateşten kalbe, akıldan dumana.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.