kadrolu personel

kültür-sanat

david hockney kimdir (david hockney eserleri)

Pop Art hareketine büyük katkılar sağlayan David Hockney kimdir? David Hockney’in eserlerini ele alırken, “playboy” olarak anılan Hockney’in sanat dünyasına katkılarından bahsedeceğiz.

9 Temmuz 1937’de Bradford’da doğan küçük Hockney, kilise okulunda İsa çizimleri yaparak sanatla tanıştı.

Kaliforniya’da yaşayan İngiliz ressam David Hockney, Bradford Grammar School’dan burs kazandı ve kariyer yapmaya başladı.

Garrowby Hill – David Hockney

1953’te Bradford’da Bölge Sanat Koleji’ne kaydoldu. Ve işte yağlıboya resimlerini burada yapmaya başladı sanatçı. Peşinden Londra’daki Kraliyet Sanat Koleji’nde işler yapmaya devam etti. Bu okuldayken, Genç Çağdaşlar sergisine katıldı;  ülke çapında tanındı… Britanya Pop Art akımına bir hayli katkı sağladı. Sevdiği şiirleri resme döktü.

Portrait of an Artist (Pool with Two Figures) – David Hockney

David Hockney eserleri

1960’da seyahatlere başladı. 1961’de New York’a geldi. Andy Warhol ile tanışıp arkadaş oldu. Hockney bir Kaliforniya aşığıdır. Santa Monica’da yaşadı. Burada bir dizi yüzme havuzu resmetti. Serinin en meşhur eseri The Splash… Bu tablo 2,6 milyon sterline satıldı.

A Bigger Splash
A Bigger Splash – David Hockney

A Bigger Grand Canyon tablosu da Avustralya Ulusal Galerisi’nde 4,6 milyon dolara gitti.

1968’de dostlarının, sevgililerinin ve akrabalarının portrelerini yaptı. Ressam Mo McDermott, Celia Birtwell ve Ossie Clark’ı çizdi.

Ossie Clark – David Hockney

1990’larda sanatını teknolojiyle geliştirmeye koyuldu. Bazı resimlerini kopyaladı, sanki gerçeklerinden ayırt edilemeyecek gibilerdi. Iphone ve Ipad uygulamalarını kullanarak, yüzlerce portre, natürmort ve manzara çizdi.

My Parents – David Hockney

Kaynak: Kadrolu Personel

Yunus Çakır

Sorgulayan ve sorgulatan Yunus Çakır, nam-ı diğer Cücü, sizinle içerik paylaşmadan önce sağlam bir didikleme yapar. Sıkılmaz ve vazgeçmez, araştırır, teferruatları ve keşfettiği şeyleri paylaşmayı çok sever.

1 Yorum

  1. […] Hockney’in hayatını ve eserlerini ele aldığımız içeriğimize de bakabilirsiniz… […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir