kadrolu personel

Dünyadan en önemli teknoloji haberlerini bir araya getirip, ilginize sunduk. Aşağıdaki gibi, ehemmiyetli bulduğumuz gelişmeleri bölüm bölüm sizlerle paylaşacağız bundan sonra. 1. bölüm, buyursunlar…

AB’de USB-C standardı

Avrupa Birliği, elektronik atıkla mücadele adına sınırları içinde satılacak bütün telefonların USB-C standardında şarj cihazı kullanmasını istiyor. AB sınırları içinde oluşan yıllık 11 bin ton e-atıktan ve buna bağlı 350 milyon euro harcamadan kurtulabilmek buna bağlı. Android cihazlarda standartlaşan USB-C’nin en çok Apple’ı zorlayacak. Iphone’larda 10. seriye kadar kendine özgü şarj ucu kullanıyor.

Google, yeni ofise 2,1 milyar dolar ödedi

Google, ABD’nin New York şehrinde yeni bir ofis binası satın aldı. 2,1 milyar dolar ödenen bina, tarihin en pahalı ofis alımı olarak kayıtlara geçti.

Britanya’nın yapay zekâ açılımı

Britanya, yapay zeka alanında lider olmak için 10 yıllık eylem planı hazırladı. Ulusal Yapay Zeka ve İnovasyon Merkezi kuruluyor. Ülkede patent kanunları yeniden düzenlenecek. İşlerin kolaylaştırılması için çalışmalar son hızda sürüyor.

Moskova’da sürücüsüz taksiler

Rusya merkezli Yandex, Moskova’da sürücüsüz taksi hizmeti vermeye başlıyor. 170 araçla başlayacak projeye YandexGO uygulaması monte edilecek.

Tiktok nereye gidiyor?

2018’de aylık 55 milyon seviyesinde ulan Tiktok kullanıcı sayısı, şirketin açıkladığına göre hâlihazırda 1 milyarı geçmiş vaziyette.

Netflix Eden Unearthed isimli oyun tanıttı

Netflix Eden Unearthed isimli VR (sanal gerçeklik) tabanlı, anime tarzı bir oyun tanıttı. Oynayabilmek için Facebook’un Oculus Quest gözlüğüne sahip olmalısınız.

2050’ye kadar enerji tüketimi yüzde 50 artacak

ABD Enerji Enformasyon İdaresinin (EIA) yayınladığı rapora göre gelişmekte olan ekonomiler sebebiyle güçlü küresel büyüme bekleniyor. Tabiî buna bağlı olarak enerji tüketimi de bir hayli artacak. EIA 2020-2050 döneminde yaklaşık yüzde 50 artacağını tahmin ediyor.

Facebook’un yine başı dertte olabilir

Geçtiğimiz günlerde Facebook, Instagram ve WhatsApp çökmüş, herkes Twitter ve Telegram’a çullanmıştı. Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın kullanıcılarına uzun bir süre hizmet veremediği öne sürülerek büyük bir davanın başlatılacağı ifade ediliyor.