kadrolu personel

teknoloji

elon musk kimdir? (elon musk’ın hayatı, yükselişi ve serveti)

Elon Musk kimdir? Tam adı Relon Reeve Musk olan mühendis-yatırımcıyı son zamanlarda teknoloji alanında yaptığı girişimlerle ve işlediği hayır işleriyle tanıyoruz.

Elon Musk nereli?

Musk, Güney Afrika Cumhuriyeti doğumludur. 28 Haziran 1971’de doğan Musk ayrıca ABD ve Kanada vatandaşıdır. 20 yaşında ABD’ye göç eden SpaceX şirketinin kurucusu, mühendislik yapıyor ve bildiğimiz gibi kripto piyasasında bir hayli etkin.

Elon Musk kaç yaşında ne kadar serveti var?

50 yaşındaki milyarderin Forbes’e göre 273,6 milyar net serveti bulunuyor. Sadece SpaceX ve Tesla’da çalışmıyor. Musk, The. Boring Company şirketinin de kurucusu.

Elon Musk, 2018’de Londra Kraliyet Topluluğu’na girdi. Forbes dergisinin 2016’da yayınladığı “Dünyanın En Güçlü İnsanları” listesinde 25. sırada bulunuyor. Musk Iron Man 2 filminde kısa bir rol oynadı.

Elon Musk ailesi
Maye Musk & Elon Musk

Yaşayan en zengin insan kim?

Musk, 2021’in ilk ayında, Jeff Bezos’u geçerek yaşayan en zengin insan unvanını aldı. Musk’ın annesi Maye Musk Kanadalıdır; babası ise Errol Musk Güney Afrikalı.

Musk, 1999’da Compaq tarafından 340 milyon dolara satın alınan bir web yazılım şirketini sattı; adı Zip2’yi. Elon’un kardeşi Kimbal Musk da Zip2’nin yazılımcılarından.

SpaceX’in kuruluşu

Elon Musk, 2002’de hâlâ CEO’luğunu yaptığı uzay teknolojisi alanında hizmet veren SpaceX’i kurdu. 2004’de Tesla Motors’a katıldı ve ürün mimarı oldu. 2008’de Tesla’nın CEO’su oldu.

Elon Musk’ın gençliği

Elon Musk’ın erken yaşamı

28 Haziran’da Pretoria-Güney Afrika’da dünyaya gelen Elon Musk’ın babası Errol Musk da elektromekanik mühendisidir. Tabiî Errol’un pilot, denizci ve emlak geliştirici olduğunu da söylemek lâzım.

Elon, yazılım programlamayı kendisi öğrendi. Zeki çocuk, 12 yaşında kendi yazdığı Blastar adındaki uzay oyununu yaklaşık 500 dolara satarak sattı. Bu ilk işiydi.

Tesla Motors’un sahibi

Musk, Tesla Motors’un ortak kurucularındandır. Ayrıca ürünleri de kendisi tasarlıyor. Musk’ın elektrikli araçlara olan ilgisi Tesla’nın ortaya çıkmasından çok daha öncesine dayanır.

Musk işe Martin Eberhard’ı CEO olarak işe almakla başladı ve anaparanın neredeyse tamamını Tesla’nın ilk iki yatırım turuna yatırdı. 2008’deki ekonomik krizde Tesla’daki zorunlu işten çıkarmalardan sonra, Musk şirketin CEO’luk görevini de üstlendiğini duyurdu.

Tosca Musk

Tosca Musk

Elon Musk’ın kız kardeşi Tosca Musk yömetmenlik yapıyor. Musk Entertainment’ın kurucusudur, bu şirket de 2001’de kuruldu.

Kaynak: KadroluPersonel.com

Oğuz Can Şahin

Para sayma makinesi gibi, tıkır tıkır içerik üretir. Seri bir şekilde, sanattan sinemaya, müzikten fotoğrafçılığa. Ateşten kalbe, akıldan dumana.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir