kadrolu personel

En iyi Nuri Bilge Ceylan filmlerini derledik. Evvela, Bir Zamanlar Anadolu’da, daha sonra ise sırasıyla Kış Uykusu, Ahlat Ağacı ve Uzak’ı tanıttık…

Bir Zamanlar Anadolu’da

Bir Zamanlar Anadolu’da, ödüllü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın senaristliğini de üstlendiği önemli eserlerinden biridir. Başrollerinde Yılmaz Erdoğan, Muhammet Uzuner ve Taner Birsel gibi ünlü oyuncuları görebileceğimiz film, 2010 yılında, Bosna-Hersek ve Türkiye ortak yapımı olarak beyaz perdede yerini aldı. Gerek felsefi ve gerekse estetik boyutlarıyla insanoğluna ve onun gerçeklerini aramasına odaklanan filmde, doktor Cemal ve onunla birlikte bir cinayet soruşturması yürüten savcı Nusret’in ve Naci polisin 12 saatlik gerilimli hikâyesi işleniyor. Nuri Bilge bu filmiyle 64. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarıştı ve Büyük Ödül’ü kazandı. 84. Akademi Ödülleri’nde ise Türkiye’nin yabancı dilde en iyi film dalında Oscar aday adayı olarak seçildi. Film ayrıca “evrensel beğeni” statüsüyle listelendi.

Kış Uykusu

Kış Uykusu, Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı 2014 yapımı Türk filmidir. Film 2014 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanmıştır. Aynı festivalde FIPRESCI ödülüne de layık görülmüştür. Yılmaz Güney’in ‘Yol’ filminin ardından Altın Palmiye kazanan ikinci Türk filmidir.

Filmin kadrosu Haluk Bilginer, Melisa Sözen ve Demet Akbağ gibi usta oyunculardan oluşmaktadır.  Babasından kalan mülkü idare etmek için eşi Nihal ve ablası Necla ile birlikte Kapadokya’daki otele yerleşen emekli bir oyuncu Aydın’ın, bu otelde çalışarak günlerini geçirmesini konu alan film, entelektüel temsilcisi başrolümüzün en büyük sorunu olan tembellik üzerine odaklanmıştır. Nuri Bilge filmdeki bazı bölümleri Anton Çehov’un ‘Karım ve İyi İnsanlar’ adlı öykülerine dayanmıştır.

Ahlat Ağacı

Yönetmen koltuğunda Nuri Bilge’nin oturduğu ve senaryosunu da eşi Ebru Ceylan ile beraber yazdığı Ahlat Ağacı filmi, 2018 yılında beyaz perdede sinema severlerle buluştu. Filmde gelecek vaat eden yazar Sinan’ın memleketi Çan’a dönüp yazdığı kitabı bastıracak parayı toplamaya çalışması, fakat babası İdris’in kumar bağımlılığından kalan borçlarıyla karşılaşmasını konu ediniyor.

Memleketinde beklediği imkanları bulamayan başrolümüz istikbali hakkında endişe duyar ve kitabını yayımlatmak için babasının çok sevdiği köpeğini satar. Askerliğinden sonra kasabasına tekrar dönen genç babasını aileyi terk etmiş ve bir çiftlikte tek başına yaşarken bulur. Başrollerini Aydın Doğu Demirkol, Murat Cemcir ve Bennu Yıldırımlar’ın paylaştığı film, Altın Palmiye ve Cannes gibi pek çok festivalde aday gösterilmiştir.

Uzak

2002 yılında Nuri Bilge Ceylan yönetmenliğinde çekilen Uzak, 76. Akademi Ödülleri’nde Türkiye’nin yabancı dilde en iyi film dalında Oscar aday adayı olarak seçilmiştir. 2003 yılında ise Cannes Film Festivali’nden Büyük Ödül’ü kazanarak dönmüş ve Ceylan’ın adını geniş kitlelere duyurmasını sağlamıştır. Filmin başrolleri ‘Kasaba’ ve ‘Mayıs Sıkıntısı’ gibi Nuri Bilge imzalı filmlerin beğenilen ikilisi Mehmet Emin Toprak ve Muzaffer Özdemir’dir. Uzak filminde de pastoral senfoni teması işlendiğini görebilmekteyiz. Filmde hayalleri yabancı ülkelere, uzaklara gidebilmek olan ve bu hayaller uğruna İstanbul’a gelen Yusuf’un fotoğrafçı akrabası Mahmut’un yanına yerleşmesiyle başlayan ve Yusuf’un evi terk edişi ile biten günleri anlatmaktadır.