kadrolu personel

Etkisinden çıkamayacağınız, sizi düşünmeye sevk eden en iyi psikolojik filmleri derledik. Sinemaseverler hazır olsun.

Guguk kuşu 8.7

Mahkûm Randle P. McMurphy bir deli gibi davranarak hapisten kurtulmaya çalışır. Planı başarılı olan mahkûm tımarhaneye yatırılır. Ancak burada kendi gibi dişli bir rakiple, hemşire Ratched ile karşı karşıya kalır. Hemşireye karşı diğer deli arkadaşlarını örgütlemeye çalışan McMurphy akıl hastanesi savaşlarını başlatacaktır. Başrolde efsane isim Jack Nicholson oynuyor.

Yedi 8.6

Bir yanda Yedi Ölümcül Günahı (kibir, açgözlülük, şehvet, kıskançlık, oburluk, yıkıcılık, tembellik) felsefe edinerek, bu günahları işleyenleri kendi yöntemleriyle öldüren bir seri katil..  Diğer tarafta onu alt etmeye çabalayan iki polis dedektifi..  Bu heyecanlı koşuşturmada psikolojik hasta katil mi yoksa dedektifler mi başarılı olacaktır?

Memento 8.4

Kısa süreli hafıza kaybı hastalığına yakalanan Memento’nun hatırladığı tek anı karısının öldürülmüş olduğudur. Unutmamak için sürekli kısa notlar alıp bunları yanından bile ayırmaz. Bu ölümü araştırmaya çalışan Memento, hafızasının ona oynadığı geçmiş ve gelecek oyunlarına da karşı gelmeye çalışacaktır.

Akıl Oyunları 8.2

Matematik dâhisi John Forbes Nash, çevresiyle uyum sağlayamayacak kadar asosyal bir gençtir. Bir gün şaşırtıcı bir teoride bulunur ve ünlü olur. Ancak hayatı eskisi gibi devam etmez, çünkü Nash gerçekle kurgusal düşüncelerini ayırt edemeyecek kadar şizofreniye yakalanmıştır. Artık tek amacı içine düştüğü bu trajediyi yenmektir. Başrolde Russell Crowe var.

Altıncı His 8.1

Çocuk psikiyatrı Crowe yıllar önce yaşadığı korkunç tecrübeyi atlatmaya çalışırken ondan yeniden bir çocuk için yardım istenir. Bunu bir şans olarak gören psikiyatr Cole ile iyi anlaşır ve onun sırlarına sahip olma hakkı kazanır. Crowe’ı şaşırtan gerçek ise Cole’un ölü insanları görebilen ve onlarla iletişim kurabilen bir şizofreni hastası olmasıdır.  Artık ikilini hayatı fırtınalı bir yola girmiştir.

Bay Hiç kimse 7.8

Yıl 2092.. Dünyadaki son ölümlü 117 yaşındaki Némo, ölmek üzereyken bir anıyla baş başa kalır. Tren garında bir çocukken, hareket etmek üzere olan treni beklerken, annesiyle mi gitmeli yoksa babasıyla mı kalmalı diye düşüncelere dalar. Bu kararının sonsuz sayıda olasılığı olacaktır. Her bir olasılıkta başına gelecekleri düşünen Bay Hiç Kimse için neyi tercih ettiği, ya da anıların bile gerçek olup olmadığı bir şüphe olarak kalacaktır.

Amerikan Sapığı 7.6

Banka yöneticisi Patrick Bateman genç, yakışıklı ve bir o kadar da göz önündedir. Hayatı sıradan zengin hayatlardanmış gibi görünür. Fakat kimsenin bilmediği bir sırrı vardır: O insanları sebepsiz yere öldürmekten zevk alan ve her seferinde cinayetlerinden bir parçayı anı olarak saklayarak kendini kutsayan bir psikopattır.

Parçalanmış 7.3

Serinin ilk filminde, Kevin çoklu kişilik bozukluğuna sahip bir gençtir. İçindeki 23 kişiden en suçlu olanı bir gün üç kızı kaçırır. Her bir kişilikle ayrı ayrı baş etmeye çalışan kızları bir felaket beklenmektedir; Kevin’ın hiç beklemediği 24. kişiliği artık Kevin’ı ve diğer alter egolarını ele geçirecektir.

Kimlik 7.3

Kasırga, yağmur ve fırtına dolu bir gecede, daha önce birbirleriyle hiç tanışmamış 10 yabancı bir motele sığınmak zorunda kalırlar. Aynı gecede teker teker öldürülmeye başlayan yabancılar katili ararken birbirlerine sığınırlar. Katili bulduklarını sandıkça daha da uzaklaşırlar. Peki, cinayetler gerçekten yaşanmış mıdır?

Deja vu  7.1

New Orleans’ta bir patlama olur ve felakete yol açar. Ancak geliştirilen bir sistem bunu önlemeye çalışacaktır. Bunun için eğitilen Ajan Carlin, düşünceleriyle geçmişe götürülür ve patlama öncesinde olaylara müdahale etmeye çalışır. Kısa zamanda akışı değiştirmek için tek şansı olan Carlin, hatıralarından başarıyla çıkabilecek midir? Başrolde Denzel Washington.