kadrolu personel

kripto

endonezya kripto paradan vergi alacak

Endonezya kripto para işlemlerinden yüzde 0,01 vergi alacak. Kripto para ve yatırımcılar için düzenlemeler yapan Endonezya 1 Mayıs’tan itibaren cüzî miktarda vergi alacak.

Reuters‘ta yer alan habere göre, Endonezya’da vergi yetkilisi Yoga Saksama, hükümetin kripto varlıklara gelir vergisi ve KDV uygulayacağını açıkladı. Ancak şimdilik uygulama düzenlemesi üzerinde çalıştığını da sözlerine ekledi.

Endonezya’da kaç kişi kripto parayla uğraşıyor?

Endonezya’da 11 milyon insanın kripto borsalarına üye olduğu ifade ediliyor.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Düzenleme Kurumu verilerine göre, geçen yıl emtia vadeli işlem piyasalarındaki toplam kripto varlık işlemleri, 2020 işlem değerinin 10 katından fazla artarak 859,4 trilyon rupiye (59,8 milyar $) ulaştı.

Saksama şöyle konuştu:

“Kripto varlıklar, ticaret bakanlığı tarafından tanımlanan bir emtia oldukları için KDV’ye tabi olacak. Bunlar bir para birimi değil. Yani gelir vergisi ve KDV uygulayacağız”

Kadrolupersonel/BTChaber

Bir not: Bu haberde kesinlikle yatırım tavsiyesi bulunmamaktadır. Yatırım yapmadan önce lütfen kendi piyasa araştırmanızı yapınız! Sorumluluk bize ait değildir.

Oğuz Can Şahin

Para sayma makinesi gibi, tıkır tıkır içerik üretir. Seri bir şekilde, sanattan sinemaya, müzikten fotoğrafçılığa. Ateşten kalbe, akıldan dumana.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir