kadrolu personel

Formula 1 takımı Haas, Nikita Mazepin ile yollarını ayırdığını duyurdu. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları sonrasına yaptırımların ardı arkası hem devletler, hem de markalar nezdinde sürüp gidiyordu. Haas takımı da Mazepin’i Rus olduğu gerekçesiyle gönderdi. F1 takımının sponsoru Rus gübre üreticisi Uralkali ile de kontrat feshedildi.

2016’dan bu yana Formula 1 takımları arasında yer alan Gene Haas’ın soyadından ismini alan iddiasız marka niçin Mazepin’i gönderdi? Yâni, Mazepin gönderildi diye Rusya lideri Vladimir Putin Ukrayna işgalini sonlandıracak mı? Yoksa, Apple, Audi, Amazon, Microsoft, BBC, Chevrolet, DHL gibi dünya çapında markalarla “birlik” olabilmek adına mı böyle bir karara varıldı? Halbuki Mazepin, Michael Schumacher’in oğlu Mick ile son derece kötü bir sezon geçirmişti. Rusya’ya “başkaldırı” yapmak maksadıyla değil de, kötü yarışan genç Rus sürücü F1’de yarışamayacak kadar kabiliyetsiz olduğundan gönderilseydi daha iyi miydi? Elbette…

Haas pilotu Nikita Mazepin

Nihayetinde, “kötü” olduğundan dolayı Haas ile yolları ayrılsaydı, Rus pilot “sorun bende” deyip hırslanıp daha iyi yerlere gelmek için elinden geleni ardına koymayacaktı.

Sadece Rus olduğu için kovulmaktan beter edilen Mazepin’in suçu ne? Başarısızlıkları ve istikrarsızlığıyla gündeme gelmesi gereken (nitekim bazen gelen) F1 organizasyonunda var olmayı hak etmeyen Haas, kendi bahtsızlığını popülist bir tavırla örtmeye çalışıp, “ben de sizdenim” algısı oluşturmaya çalıştı.

Haas Nikita’nın yerine kimi getirebilir?

Haas’ın CEO’su Gunther Steiner, Mazepin’in yerine kimi getirecek peki? Takım içinde yer alan Pietro Fittipaldi koltuğa oturabilir… Geçmişte Haas ile seanslara çıkan Antonio Giovinazzi olabilir…

Antonio Giovinazzi

Son üç sezonda sadece iki yarışa çıkan Nico Hulkenberg belki… ABD’de epey önplânda olan IndyCar’da yarışan Colton Herta mı yoksa? Ne fark eder? Nasılsa Haas ile başarı hayalden başka bir şey değil.