kadrolu personel

Formula 1 2021’de şampiyon Max Verstappen oldu. Hamilton, sekizinci şampiyonluğun kıyısından döndü. Hollandalı pilot Max Verstappen tarihî yarışta son turda Hamilton’ı geçmeyi başardı! Ne gece ama…

Yarışın ana hatlarına girmeden önce iki önemli şeyi hemen söyleyelim.

Max Verstappen ile Hamilton arasında 12 saniye fark varken Perez birinci, eski şampiyon Hamilton yedinci sıradaydı. Perez, Hamilton’a harika savunmalar yapıp Max’e ümit verdi.

İkinci önemli şey ise; Buzadam Kimi Raikkonen bugün Abu Dhabi GP’de son yarışına çıktı. Aslında bugünün pilotu Perez olmalıydı; fakat Raikkonen veda yarışına çıktığı için oylamayı o kazandı.

Şimdi yarışa bakalım.

Dünkü sıralama turlarında pole pozisyonunu Hollandalı pilot Max Verstappen kaptı. Bugünkü ana yarışta ise Hamilton, şampiyon Verstappen’den daha iyi kalkış yaparak öne geçti. Yarışta ikili arasındaki saniye farkı 20’ye kadar dayandı.

20. turda neredeyse Hamilton ile mücadele etmeyi unutan Max’e yardım eli Checo Sergio Perez’den geldi. Max pite çağrıldığında, Redbull takımı “Plân B’ye geçtik Checo! Bunu uygula” dedi. Şifreli mesajı alan Sergio, destansı bir savunma ile Hamilton’ı adeta boğdu.

Max ve Redbull hep risk aldı, Hamilton ve Mercedes ile pistte kalıp fark atmaya koyuldu. Attı da, son 10 turda Max ile Hamilton arasında 12 saniye fark vardı.

55. turda, yani son 3 tur kala Latifi duvara vurdu. Güvenlik aracının girmesi kaosu derinleştirdi. FIA çok tartışılacak bir karara imza attı, güvenlik aracı çekildikten sonra tur yiyen takımların aradan çekilmesi söylendi. Yâni Max ile Hamilton arasındaki 5-6 araç aradan çekildi. Max aradaki saniyeleri Latifi’nin kazası sayesinde kapatmış oldu.

Son turda Max harika bir atak yaptı, tek pit stop yapmış Hamilton’ı geride bıraktı. Ve tarih Abu Dhabi GP’de yazıldı. Şampiyon Max Verstappen oldu.