kadrolu personel

Sami Güner kimdir? Ömrünü fotoğraf çekerek geçiren usta isim Türk fotoğrafçılığının babalarından.

Sami Güner 1915’te Priştine’de doğdu. İstanbul Lisesi’nden mezun oldu; daha sonra hukuk okusa da öğrenimini bitirmedi. 25 yıl Merkez Bankası’nda görev aldı Güner. 1961’de emekli oldu. Fotoğrafçılığa gönül verdiği için, ömür boyu fotoğraf çekti, stüdyo ışıklandırması, film yıkama ve baskı işlerinde uzmanlaştı. Türkiye’de ilk renkli fotoğraf çekenler arasında yer aldı. Bu alanda çalışmalar yaptı, fotoğrafılığın yayılması için her türlü desteği vermekten imtina etmedi.

1983’te Cumhurbaşkanlığı Takdirnamesi kazandı; çünkü Türk turizmine sanatıyla katkı sağladı.

1982’de Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (bugünkü Mimar Sinan Üniversitesi) Fotoğraf Enstitüsü ile İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği’nin (İFSAK) onur üyeliğine seçilen Güner, Japon Fotoğraf Derneği üyeliği de yaptı. Fotoğraf Sanat Derneği’nin (FOTOGEN) ilk başkanlığını yapan usta fotoğrafçı, Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nundan “Üstün Katkıda Bulunmuş Sanatçı” unvanını aldı.

1991’de Çin Fotoğrafçılar Birliği’nin düzenlediği Şangay’daki yarışmada 43 ülkeden iki bin 500 fotoğrafçının katıldığı sergide birinci oldu. Yarışmanın en iyi fotoğrafı Güner’in “Ağrı Dağı’nda Hayat” isimli eseri oldu.

Sami Güner – Ankara Gençlik Parkı

Sami Güner 20 Şubat 1991’de vefat etti.