kadrolu personel

Meksikalıların medarı iftiharı Magdalena Carmen Frida Kahlo kimdir? Acının ve direnmenin simgesi olarak öne çıkan sürrealist ressamın saygı uyduran eserleri, memleketinin birçok şubesinde sembolleşmiştir Frida’nın.

Frida Kahlo’nun ilk eseri, kendisini resmettiği kadifeli otoportre. Aynen şöyle söylüyor sürrealist ressam bu tecrübe için: “Pek önem vermeksizin resim yapmaya başladım.” sonrasında ise resim yapmak onun için hayat memat meselesi oldu. İlk eserinden bahsettik, hayatını kaybetmeden önce resmettiği eserde “Viva la Vida” yazıyordu. Yâni “yaşasın hayat.” Trajik ve anlam dolu.

Frida Kahlo – Ben ve Papağanlarım

Frida Kahlo’nun hayatı

Frida Kahlo, Mexico City’nin eteklerinde bulunan Coyoacan semtinde üç kız kardeşiyle beraber büyüdü. Kahlo’nun babası, Meksika’ya göç ettiğinde 19 yaşında idi, adı Guillermo Kahlo. Annesi ise Matilde Calderon y Gonzales. İspanya Meksika Kızılderilisi Matilde Katolik idi.

Frida Kahlo – İki Frida

Frida Kahlo’nun çocukluğu

Küçük kız altı yaşına geldiğinde kronik ağrı ve hayat boyu sürecek acı dolu mücadelesi başladı. Frida çocuk felcine yakalandı ve iyileşmek için dokuz ay yatakta geçirdi. Felç dolayısıyla sağ bacağı aksamaya başladı. 15 yaşına geldiğinde Mexico City’deki Ulusal Hazırlık Okulu’na kaydoldu. Tesadüf olarak Diego Rivera’nın okulun amfisine bir şey resmettiğini gördü.

1925’te Frida’nın içinde yolculuk yaptığı otobüs bir tramvaya çarptı ve ressam ağır yaralandı. Çelik bir demir vücuduna saplandı. Yürüme organları zarar gördü, büyük yaralar aldı. Bu yaraların verdiği acılar Frida’nın sanatını besleyecekti.

Wilheml Kahlo

Diego Rivera ve Frida Kahlo

Kahlo, eserleri vasıtasıyla büyük ün kazanırken, Diego Rivera ile olan ilişkisi de dillerden düşmedi. Bu ilişki, her ikisinin de sanatına olumlu yönde yansıdı. Bir tarafta bunalıma yatkın acı dolu bir ressam, diğer tarafta ise çapkınlığı ile tanınan Diego Rivera. 1928’de tanıştılar, bir sene sonra da evlendiler. Çift, Meksika Komünist Partisi’ne üye oldu. Bitmeyen kavgalar ve başkalarıyla ilişkilerinin olduğu söylentileri ilişkilerini olumsuz etkiledi. Bir kez boşanıp, daha sonra tekrar beraber oldukları ifade ediliyor.

Frida Kahlo 1954’te akciğer iltihabına yakalandı ve hayatı sona erdi. Çocukluğunun geçtiği mekân, eserlerinin sergilendiği bir müze artık.