kadrolu personel

Enter the Void, Love, Climax gibi filmlerle sinema dünyasında adından söz ettiren Gaspar Noé, son yıllarda 72. Cannes Film Festivali’nde gösterilen Lux Æterna ve Saint Laurent markası için çektiği, Charlotte Rampling’in rol aldığı Summer of 21′ isimli kısa filmiyle sinemaseverlerin karşısına çıkmıştı.

Her projesini merakla beklediğimiz Gaspar Noé, yeni bir filmle beyazperdeye geri dönüyor. Yönetmenin Vortex ismini taşıyan yeni filmi, dünya prömiyerini bu yıl 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan 74. Cannes Film Festivali’nde yapacak.

Çekimleri 20 günde tamamlanan filmin başrolünde korku sinemasının ustaları arasında yer alan Dario Argento yer alıyor. Argento’ya Fransa sinemasının önemli oyuncularından Françoise Lebrun ve oyuncu kimliğiyle tanıdığımız, aynı zamanda Le talent de mes amis ve Guy filmlerine de imza atan Alex Lutz eşlik ediyor.

Belgeselvari bir yapım olan Vortex, yaşlılığın etkilerini hissetmeye başlayan ihtiyar bir çifte odaklanıyor. Filmde bu çifte Françoise Lebrun ve Dario Argento hayat veriyor.

Fransa Kültür Bakanlığı’na bağlı Ulusal Sinema Merkezi’nden, yani Centre national du cinéma et de l’image animée (CNC)’den yapım desteği alan filmin Cannes’da nasıl yorumlar alacağı merak konusu. Filmin ülkemizde bir festivale konuk olup olmayacağı ya da vizyona girip girmeyeceği konusunda net bir bilgi bulunmuyor. Bu iki durumdan birinin yaşanabilmesi için ilk önce sinema salonlarının açılması gerektiğini belirtmeden geçmeyelim.

Filmloverss