kadrolu personel

Gerçek hayattan uyarlanan filmler: Her biri diğerinden daha iyi…

The Irishman (2019)

Sinemanın has evladı Martin Scorsese’nin iki büyük devi buluşturduğu film The Irishman… Bir tarafta Al Pacino, diğer tarafta Robert de Niro. Filmde bir mafyanın “tetikçisi” Frank Sheeran’ın yükselişine odaklanılıyor. Dolandırıcılık, türlü madrabazlık ve tetikçilikle tanınan “İrlandalı” Sheeran ile Amerikan tarihine yolculuk ediyoruz. Jimmy Hoffa’nın ortadan kaldırılışını da seyrediyoruz.

Cesur Yürek – Braveheart (1995)

Cesur Yürek’in başrolünde Mel Gibson oynuyor. William Wallace, İskoçya halkının acılarını gözardı edemez ve insanlarına huzurlu bir hayat sunmak ister. Bir de üstüne çocukluk aşkıyla karşılaşınca İskoçya’nın özgürlüğü yolunda işaret fişeği ateşlenir. Wallace rolünde efsanevî oyuncu Mel Gibson’u seyrediyoruz.

Schindler’in Listesi (1993)

Schindler’in Listesi Alman bir işadamının II. Dünya Harbi sırasında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçilerini çalıştırıp; bu sayede yüzlerce Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Yönetmen koltuğunda Steven Spielberg var.

Akıl Oyunları – A Beautiful Mind (2001)

John Forbes Nash, burslu olarak Princeton Üniversitesi’ne katılmaya hak kazanır. Nash, zekâsıyla dikkat çeker fakat çevresiyle uyum sorunları yaşar. Zekâ küpü genç, akıl almaz bir teoriyi kanıtlamaya çalışır. Kurguladığı dünya ile “gerçekler” arasındaki farkı ayırt etmekte zorlanan Forbes Nash rolünde Russell Crowe ve Jennifer. Connelly var.

Sosyal Ağ – The The Social Network (2010)

Mark Zuckerberg, 2003’te Harvard Üniversitesi öğrencisiyken bilgisayarı kurcalar ve yeni fikrine dair çalışmaya başlar. Zuckerberg, dünya çapında bir sosyal ağ oluşturacak (Facebook) ve iletişim devrinde bir çığır açacak.

Sıkıysa Yakala – Catch Me If You Can (2002)

Neredeyse yirmi yıl olacak, Leonardo di Caprio’nun harika rollerinden birisi. 19 yaşındaki Frank Abagnale sahtekârlık yaparak milyonlarca dolarlık çeklerle oynayacak. Filmde Tom Hanks, Christopher Walken ve Amy Adams gibi yıldızlar var.

12 Yıllık Esaret (2013)

Solomon Northup, New York’tan kaçılıyor ve Washington’da köle olarak satılıyor. Siyahî adamın hayat hikâyesini konu alan filmde Chiwetel Ejiofor, Brad Pitt ve Michael Fassbender oynuyor.

Özgürlük Yolu – Into the Wild (2007)

Tabiata aşık olanların favorileri arasına girecek bir film: Into the Wild. Üniversiteden mezun olan Christopher, Alaska’da vahşi hayatın içerisine dalar. Macera dolu filmde Emile Hirsch, Kristen Stewart oynuyor.

Titanik (1977)

Titanik, mâlum olduğu üzere “batmaz” denilen bir gemiydi. Gemi, yola çıktıktan dört gün sonra batar ve gemide Jack ve Rose isimli ikilinin tuhaf aşk hikâyesine tanıklık ediyoruz.

Hachi: Bir Köpeğin Hikâyesi (2009)

Profesör Parker Wilson’un akita cinsi köpeğiyle ilişkisini mevzu edinen filmin başrolünde Richard Gere var. Yönetmen koltuğunda ise Lasse Hallström oturuyor.

Rush – Zafere Hücum (2013)

1976 yılındaki dillere destan çekişmeye: Niki Laude ile ezeli rakibi James Hunt arasındaki yaşananları mevzu edinen Rush’u da tavsiye ediyoruz. Formula 1’in en güzel dönemlerine bir yolculuk. Chris Hemsworth ile Daniel Brühl başrollerde.