kadrolu personel

fotoğraf

gerda taro: ilk kadın savaş fotoğrafçısı

Gerda Taro, Alman asıllı Fransız fotoğrafçıdır. Taro, savaş fotoğrafçılığı alanında bir öncüdür. 1930’lu yıllarda, İspanya İç Savaşı sırasında fotoğrafçı Robert Capa ile çalışmış ve “Capa ve Taro” olarak tanınan bir çift olarak tanınmıştır.

Taro, çektiği riskli ve hayatı tehlikeye atan fotoğraflarla ünlüdür. Savaşın en karanlık yanını ve insanların acısını yansıtmak için fotoğraf makinesini kullandı. Savaşın en cesur ve cesur fotoğrafçılarından biridir ve ilk kadın savaş fotoğrafçısı olarak anılır.

İnsanların acısını gösterdi…

Taro, 37 yaşında savaşın içinde görevini, fotoğraf çekme meziyetlerini sergilerken bir trafik kazası sonucu, hayatını kaybetti. Onun fotoğrafları hala insanların hayatına dokunan ve insanların acısını gösteren önemli belgeler olarak kabul edilir.

Gerda Taro, savaşın kötü yanını ortaya çıkarmak için cesur bir sanatçıdır ve bugün hala öncü bir rol oynayan ve hayatı tehlikeye atan fotoğrafçıların ilham kaynağıdır.

kadrolupersonel

Oğuz Can Şahin

Para sayma makinesi gibi, tıkır tıkır içerik üretir. Seri bir şekilde, sanattan sinemaya, müzikten fotoğrafçılığa. Ateşten kalbe, akıldan dumana.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.