kadrolu personel

aktüel

hamdi ulukaya kimdir? şirketi chobani ve hayatı

Hamdi Ulukaya kimdir? Ulukaya, Chobani ile tanınan Türk kökenli Amerikalı iş adamı ve iş kurucusudur. 1970‘de Erzincan‘da doğdu ve çocukluğunu Türkiye‘de geçirdi. 1994 yılında, Türkiye‘deki bir yoğurt üreticisi olan Ulukayanın babasından aldığı 32 bin dolarlık bir ödünç ile Amerika Birleşik Devletlerine taşındı. 2002 yılında, New York‘ta Hisar Dairies şirketinde çalışmaya başladı. 

Chobani, LLC

2007 yılında, Chobani, klasik yoğurt olarak piyasaya sürüldü ve böylelikle yoğurt sektöründe çok hızlı bir şekilde büyüdü ve sadece üç yıl içinde, bir milyar dolarlık bir değere ulaştı. Ulukaya, başarısını sürdürmek için aralıksız bir çaba ve sabır gösterdi. Ürün yelpazesi oluşturmak için yoğurtlarını çeşitlendirmeyi başardı ve peynir, tatlandırıcılar, tatlılar, dondurma ve diğer ürünleri de ortaya çıkardı. 

Hamdi Ulukaya’nın Başarıları ve Diğer Girişimleri

Chobaninin sahibi ve CEO‘su olarak, birçok ödül kazandı ve en önemlisi, 2015 yılında, ForbesunEn İyi CEO ödülünün sahibi oldu. 2016‘da, Ulukaya, aynı zamanda The Tent Initiativeu kurdu. The Tent Initiative, mülteci çocukların eğitimini desteklemek, mülteci ailelerin hayat kalitesini geliştirmek ve mültecilerin işe alınmasını teşvik etmek için çalışmakta olup aynı zamanda Chobaniyi 2018 yılında satın alan Emigrant Capital ile ortak oldu ve kurucu ortağı olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Hayırsever Ulukaya ve Sosyal Sorumluluk Projeleri

2018 yılında, Ulukaya, Chobani için bir bağış programı başlattı ve Chobani İyilik Fonunu kurdu. Başarısından sonra, iş hayatının ve toplumsal sorumluluğun birçok alanında aranan bir isim haline geldi. Ulukaya, insani yardım ve çevresel sorumluluğa yönelik çalışmalar için United Nations Foundationa verdiği 10 milyon dolarlık bağışla da dikkat çekti.

Yunus Çakır

Sorgulayan ve sorgulatan Yunus Çakır, nam-ı diğer Cücü, sizinle içerik paylaşmadan önce sağlam bir didikleme yapar. Sıkılmaz ve vazgeçmez, araştırır, teferruatları ve keşfettiği şeyleri paylaşmayı çok sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir