kadrolu personel

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bugün Twitter hesabından akademisyen-mimar Prof. Dr. Doğan Kuban’ın 95 yaşında hayatını kaybettiğini duyurdu. Doğan Kuban kimdir?

Üniversitenin paylaşımında “Üniversitemizin kıymetli öğretim üyelerinden ve Cumhuriyet mimarlık tarihimizin efsane hocalarından Prof. Dr. Doğan Kuban’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Değerli hocamıza Allah’tan rahmet; yakınlarına, sevenlerine ve İTÜ Ailesi’ne başsağlığı dileriz” denildi.

Doğan Kuban kimdir?

Mimar Doğan Kuban Paris’te (1926) doğdu. 1952 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Tarihi ve Rölöve Kürsüsü’ne asistan olarak katıldı.

Kuban, 1962’den sonra burs kazanarak araştırma yapmak maksadıyla ABD’deki Michigan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünde öğretim üyesi olarak ders verdi.

Mimar Doğan Kuban, Türkiye’ye döndükten sonra 1965’te “Anadolu Türk Mimarisinin Kaynak Sorunları” adlı teziyle profesör oldu ve öğretip-öğrenmeye devam etti.

“Modern Mimarlık Tarihi”nin ayrıntılı olarak derslerde yer almasını sağlayan Kuban, doçentliğinden, emekli olduğu 1993 yılına kadar İTÜ Mimarlık Tarihi ve Rölöve Kürsüsü, Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Kürsüsü ile Restorasyon Ana Bilim Dalı başkanlığı yaptı. 1974 – 1977 yılları arasında ise İTÜ’nün Mimarlık Fakültesi dekanlığı görevini icra etti.