kadrolu personel

Usta fotoğrafçı İbrahim Zaman kimdir? Sanatçının fotoğrafları eşliğinde kısaca biyografisini ve fotoğrafçılığı yorumlayışını ilginize sunduk.

İbrahim Zaman, 1937’de Adapazarı’nda doğdu. AFAK fotoğraf kulübü kurucu üyeliği yapıp, Güvercinler isimli ilk serginisin 1967’de İstanbul’da yaptı. Usta fotoğrafçı uluslararası çapta sergiler düzenledi. Turizm Bakanlığı için yurtiçi ve yurtdışı tanıtım yayınlarında fotoğrafları yer aldı. Birçok dergide fotoğrafçılığa dair yazı kaleme aldı. Yine buralarda ustanın fotoğrafları kullanıldı. FOTOGEN üyesi İbrahim Zaman, ayrıca İFSAK onur üyeliği yaptı.

1967’deki Adapazarı Depremi’nden sonra İstanbul’da hayatını sürdüren İbrahim Zaman, Türk fotoğrafçılığında öne çıktı. Prof. Dr. Sabit Kalfagil’in söylediğine göre, İbrahim Zaman “son derece dost canlısı, neşeli, sıcakkanlı bir adam. Sadece beraber yurt içi fotoğraf gezilerinde katettiğimiz yol Ekvador’u birkaç kez dolaşır.”

İbrahim Zaman’ın Hindistan ve Mısır’da çektiği fotoğraflar son derece güzeldir.

Mükemmeliyetçi, şikayetten uzak bir hayat sürdüren İbrahim Zaman’ın fotoğrafa dair söylediği sözler: “Fotoğraf, verdiği mesaj itibariyle geçmişi geleceğe taşıyan bir köprüdür. Yani dönem fotoğrafçıları, yaşadıkları zamanın görsel tarihini yazan kişilerdir. Örneğin ben 1903 yılında çekilmiş, Anadolu Hisarı’nın içini gösteren bir fotoğraf gördüm. O fotoğrafı çekip görüntünün bana ulaşmasını sağlayan kişi, o dönemin görsel belleğini bana aktarmış kişidir. İşte size fotoğrafın değeri.”

İbrahim Zaman’ın fotoğrafları

İbrahim Zaman