kadrolu personel

kültür-sanat

ilhan koman eserleri (ilhan koman kimdir?)

İlhan koman eserlerine bakıp, namı diğer Türk Da Vincisi’ni mercek altına alıyoruz. 17 Haziran 1921’de Edirne’de doğan heykeltıraşın dedesi Jön Türklerin önde gelenlerinden.

İlhan Koman, 1951-1958 yılları arasında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde görev yaptı. 1959’de İsveç’e yerleşti ve Hulda isimli teknede aşamaya başladı.

Bilim-sanat arasında köprü olmaya çalışan heykeltıraş bu sebepten Türk Da Vincisi diye anıldı. En çok konuşulan çalışması Akdeniz Heykeli.

İlhan Koman’ın Akdeniz Heykeli…

İstanbul’un en meşhur heykellerinden biridir bu… Birbirine eşit uzunlukta, 12 milimere kalınlığında 112 metal levhanın yan yana getirilmesiyle oluşturulan bir kadın figürü var. Tam 4,5 ton!

İlhan Koman, 1981’de Sedat Simavi Vakfı Görsel Sanatlar Ödülü’nü bu çalışmasıyla aldı.

İlhan Koman eserine dair “İnsanın kucaklaşması, sevgisi anlatılırken Akdeniz aklıma geldi. Akdeniz büyüktü, bizden bir denizdi. Kucak açmayı bu adla anlatmak istedim. Sevgiyi ve kucaklaşmayı anlatırken bir kadının bütünlüğünden yararlanmak istedim.” demiştir.

İlhan Koman – Akdeniz Heykeli

Pi serisi

İlhan Koman, birden fazla pi sayısı içeren yüzeyler oluşturmayı denedi. Bir dairenin çapı değiştirilmeden, yüzeyinin pi sayısının katları ile artırılarak kıvrılmasıyla oluşan bir seri çalışma yaptı. Sonsuz sayıda pi kullanılınca, yüzeyler katlanarak, kavisler yaparak iç içe geçti. Ortaya çıkan, çevreyi ve merkezi birbirine bağlayan katmanlarca yüzeyden oluşan, baş döndürücü bir küredir. Sanatçı bu şiirsel tasarımın mimari bir yapı olarak hayata geçirilmesini istemiştir. İnsanlar, yapının içinde gezerken yüzeyler onlarla birlikte hareket edecek, yapı durup baktıkları her noktadan bambaşka görünecektir. Tam merkezden dışarıya doğru baktıklarında ise tüm yüzeyler çizgiye dönüşecektir. Burada amaçlanan şeylerden birisi birisi bakış açısına temas etmek.

Pi Serisi

İlhan Koman’ın ailesi

Sanatçının babası, Fuat Bey doktorluk ve çiftçilikle uğraştı. Annesi de Sevinç Leman Hanım’dır.

Babası doktorluk ve çiftçilikle uğraşan Fuat Bey, annesi Sevinç Leman Hanım’dır. Baba tarafı Mohaç Savaşı’ndan sonra Konya’dan Balkanlar’a yerleştirilmiş Türk köylülerinden idi.

Can Yücel, Sadi Öziş, İlhan Koman, 1950

Can Yücel’den İlhan Koman’a şiir

İlhan Koman ki tıraşsız heykeltıraş

Uçmağa doğru sakallı…

Elinde bombalarla bebekler

Heykel gibi olmayan heykeller,

Taşınırdı garip maacir

Güneyinden Kuzeyine Kutupların

Battı batacak teknesiyle

Varmak için Edirne’ye

Selimiye’ye

To Infinity, 1986

Yunus Çakır

Sorgulayan ve sorgulatan Yunus Çakır, nam-ı diğer Cücü, sizinle içerik paylaşmadan önce sağlam bir didikleme yapar. Sıkılmaz ve vazgeçmez, araştırır, teferruatları ve keşfettiği şeyleri paylaşmayı çok sever.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir