kadrolu personel – kültür ve sanat platformu

Bilim adamları, güneş sisteminin dışında insan hayatının mümkün olduğu gezegenler keşfedildiğini ifade etti. “Yeni keşif” Dünya dışında hayat arayışı için dönüm noktası sayılıyor.

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacıların “Hycean” adını verdikleri gezegenler, okyanuslarla çevrili ve hidrojen zengini bir atmosfere sahip.

Gezegenlerden bazılarının bir yanı devamlı olarak karanlık, diğer yanı ise aydınlık.

Yıldızlara yakın oldukları için insan hayatının yalnızca karanlık tarafta mümkün olacağı düşünülüyor.

Cambridge Üniversitesi astronomi uzmanları yaptıkları son çalışmalar sonucu yarıçapı Dünya’dan iki kat fazla, kütlesi de sekiz kat fazla olan ve “mini-Neptün” olarak isimlendirdikleri yerde “yaşanabilirliğin” mümkün olduğunu ifade ediyor.

İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesinin haberine göre uzmanlar, önümüzdeki iki ya da üç yıl içinde yaşanabilir gezegenlerin türlerini yeniden düşünmemiz sonucu güneş sistemimiz ötesinde yaşam belirtilerini tespit edebileceğimize inanıyor.

“Hycean gezegenler grubu”

Bilim adamları’nın ifâde ettiklerine göre Hycean ismi verilen yaşanabilir gezegenler grubu, sıcak, okyanusla kaplı ve hidrojen zengini de bir atmosfere sahip.

K2-18b olarak bilinen ve mini-Neptün adı verilen gezegen, bunlardan sadece bir tanesi.

Guardian’a konuşan a Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Nikku Madhusudhan, Hycean gezegenlerini “hidrojen zengini atmosfere sahip su dünyaları” olarak tanımlıyor. Madhusudhan, bu tür gezegenleri bulmaya odaklanmanın Dünya’nın ötesinde yaşam arayışını da hızlandırabileceğini söylüyor.

Madhusudhan ayrıca, NASA’nın Kasım ayında uzaya fırlatması beklenen James Webb Uzay Teleskobu’nun da desteğiyle önümüzdeki iki ya da üç yılda ilk biyolojik göstergeleri keşfedebileceklerini belirtiyor. Dünya benzeri küçük gezegenlerin atmosfer özelliklerinin, güneş benzeri yıldızlara yakın olmaları nedeniyle, yaşam belirtileri keşfetmeyi zorlaştırdığına dikkat çekiyor.

Ortalama atmosfer sıcaklığı 200 santigrat dereceye ulaşan bu gezegenlerin yarıçapları Dünya’dan iki kat daha büyük ve kütleleri de 10 kat daha fazla.