kadrolu personel

fotoğraf

ışık ve gölge oyunlarıyla efsane fotoğrafçı helmut newton

Fotoğrafçı Helmut Newton, 31 Ekim 1920’de Almanya’nın Berlin şehrinde doğdu. Babası sahibi olduğu tekstil fabrikasında çalışırken, annesi de aileye ait bir butikte çalışmaktaydı. Newton, 1936 yılında, Nazi Partisi’nin yükselişi sırasında, okuldan ayrıldı ve fotoğrafçılık eğitimine başladı.

İlk olarak reklam ve moda fotoğrafları çekmeye başlayan Newton, 1950’lerin başında Avustralya’ya taşındı.

Helmut Newton, moda dünyasında çalışmalarını sürdürdü

Newton, Avustralya’da, Avrupa’nın moda dünyasına bir adım atmak için yaptığı çalışmaları sürdürdü. 1960’larda Paris’e taşınan Newton, özellikle Vogue dergisi için çektiği provokatif moda fotoğraflarıyla ün kazandı. Newton’ın tarzı, erotikizmi ve sadomazoşizmi içeren öğeleri bünyesinde barındırıyordu ve moda fotoğrafçılığı dünyasına yeni bir bakış açısı getiriyordu.

Newton, 1980’lerde de çalışmalarına devam etti ve Playboy dergisi için çektiği fotoğraflarla geniş bir kitleye ulaştı. Newton, 23 Ocak 2004’te, 83 yaşında Los Angeles’ta bir trafik kazasında hayatını kaybetti.

Helmut Newton fotoğrafçılığa ne kazandırdı?

Newton, fotoğrafçılığa, özellikle moda ve reklam fotoğrafçılığına birçok yenilik getirdi. Onun tarzı, kadın bedenini kışkırtıcı bir şekilde gösteren provokatif moda fotoğraflarıyla ünlendi. Ayrıca, ışık ve gölge oyunları, yüksek açılar ve çarpıcı kompozisyonlar kullanarak, çektiği fotoğrafların estetiğini güçlendirdi. Newton, fotoğraf dünyasına cesur ve etkileyici bir tarz kazandırdı ve bugün hala birçok fotoğrafçı üzerinde etkisini sürdürüyor.

kadrolupersonel.com

Yunus Çakır

Sorgulayan ve sorgulatan Yunus Çakır, nam-ı diğer Cücü, sizinle içerik paylaşmadan önce sağlam bir didikleme yapar. Sıkılmaz ve vazgeçmez, araştırır, teferruatları ve keşfettiği şeyleri paylaşmayı çok sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir