kadrolu personel

kültür-sanat

italyan sanatçı nicola samori kimdir? (nicola samori eserleri)

İtalyan sanatçı Nicola Samori kimdir? Genç yaşta Sanat Akademisi’ne katılan, yağlı boyaya adeta karamsar bir şekilde dans ettiren sanatçıyı yakından tanıyoruz.

Nicola Samori, Barok esintileriyle yağı boya tabloları bulunan ustaca reprodüksiyon yapabilen, meziyetli İtalyan bir sanatçıdır.

Tuval, ahşap ve bakır üzerine natürmort (Fransızca: Nature morte, “ölü doğa”) eserler veren sanatçı, bir fırça ustası olduğu kadar neşterle de “deri” katmanlar üzerinde meziyetini sergiliyor ve boyada kullandığı renklere “taze ve yoğunluk” katıyor.

Sanatçı, “Yaptıklarım zamansal birikim düzlemleri ve görüntüyü çözülmeye doğru itiyor” diyor ve ekliyor: “Dikkatim, bir eserin son anlarında, içinde bir tür bitkin, sınırdaki güzellik etkilendiğinde odaklandı. Görüntüyü kırılma noktasına getirmeyi, tehlikeye atmayı seviyorum.”

13 Mayıs 1977’de İtalya’nın Forli kentinde doğan Samori, ailesi tarafından genç yaşta Sanat Akademisi’ne katılmaya teşvik edilerek erken yaşlardan itibaren sanat eğitimi aldı. Bugün İtalya, Bagnacavallo’da yaşıyor ve çalışıyor. Sanatçı, New York’ta Ana Cristea Gallery, Berlin’de Galerie Christian Ehrentraut ve Roma’da Monitor Gallery‘de sergilere konu olmuştur.

Nicola Samori eserleri

Altın Çocuk, 2018.

Lacrimosa, 2020.

Leblanc, 2011.

Senza titolo, 2002.

Kaynak: kadrolupersonel.com

Oğuz Can Şahin

Para sayma makinesi gibi, tıkır tıkır içerik üretir. Seri bir şekilde, sanattan sinemaya, müzikten fotoğrafçılığa. Ateşten kalbe, akıldan dumana.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.