kadrolu personel

sinema

jodie foster kimdir, en iyi jodie foster filmleri

Jodie Foster kimdir? Foster 1956 yılında Kaliforniya, Los Angeles’ta doğdu. Çocuk yaşta iken televizyon dizilerinde ve reklam filmlerinde oynadı. 1976 yılında Martin Scorsese’nin “Taxi Driver” filminde rol aldı ve bu filmle ünlü oldu. Aynı yıl “The Little Girl Who Lives Down the Lane” filminde de oynadı. 1980’lerde “The Accused” (1988) ve “The Silence of the Lambs” (1991) gibi önemli filmlerde rol aldı ve ikincisi için En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülünü kazandı.

1990’larda “Nell” (1994) ve “Contact” (1997) gibi filmlerde rol aldı ve 2000’lerde “Panic Room” (2002) ve “Inside Man” (2006) gibi filmlerde oynadı.

Jodie Foster’ın en iyi filmleri arasında “Taxi Driver” (1976), “The Accused” (1988), “The Silence of the Lambs” (1991), “Nell” (1994) ve “Panic Room” (2002) sayılabilir.

Jodie Foster, aynı zamanda yönetmen ve yapımcı olarak da çalışmıştır. 2011 yılında yönettiği “The Beaver” filmi ile ödül kazandı.

Jodie Foster, Scorsese hayranıdır

Jodie Foster, Martin Scorsese ile çalışmıştır ve onu en sevdiği yönetmenlerden biri olarak göstermiştir. 1976 yılında “Taxi Driver” filminde Scorsese ile çalıştı ve bu film onun ünlü olmasını sağladı. Bu filmin sonunda Foster, Scorsese’nin yönetmenliği için teşekkür etti. Foster, Scorsese ile birçok kez röportajda ve etkinliklerde birlikte görüldü ve onun yönetmenliğini övmüştür.

Jodie Foster, aynı zamanda yönetmen ve yapımcı olarak da çalışmıştır. Kendisi evli değil ve iki çocuğu vardır

kadrolupersonel

Yunus Çakır

Sorgulayan ve sorgulatan Yunus Çakır, nam-ı diğer Cücü, sizinle içerik paylaşmadan önce sağlam bir didikleme yapar. Sıkılmaz ve vazgeçmez, araştırır, teferruatları ve keşfettiği şeyleri paylaşmayı çok sever.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir