kadrolu personel

müzik

joseph haydn kimdir? klasik müziğin babası!

Joseph Haydn kimdir? Klasik müziğin babası Joseph Haydn’ın hayatı. Viyana klasikleri diye bilinen üç besteciden biri olan Haydn’ın o muhteşem eserlerinden bahsetmeden evvel yaşamı üzerinde ana hatlarıyla duralım.

Joseph Haydn kimdir?

1732 yılında Avusturya’da doğan Haydn yoksul bir ailenin çocuğuydu. Ailesi onu altı yaşında iken bir koroya vermiş, sesi kalınlaştıktan sonra da müzisyenlik yapmaya başlamış ayrıca yeni bestelere de imza atmıştır. Daha sonra Esterházy ailesinin yanında iş bularak hayatının 30 yıldan fazlasını bu soylu aileye hizmet ederek geçirmiştir. Çağdaşlarından oldukça farklı ve ayrıydı Haydn. Yanında çalıştığı ailenin istekleri üzerine beste yapması onu diğerlerinden ayırmış ve yalnızlaştırmıştır ki bu bir avantaj olarak ona geri dönmüş çağına göre oldukça farklı eserler vermiştir.

Joseph Haydn’ın hayatı

Viyana klasiklerinin diğer ikisi olan Beethoven ve Mozart’ı doğrudan etkilemiş ve Beethoven’ın  öğretmenliğini yapmıştır. 800’den fazla eseri olduğu bilinen sanatçı Baba Haydn olarak anılmaktadır. Haydn’ın Veda Senfonisi üzerinde durmak istiyorum ki bu eser hikayesi olan eserlerinden en sevdiğim eseridir bundan mütevellit onun için müziğin ressamı demek gayet yerinde bir tespit olacaktır. Haydn çirkin ve utangaçtı ve felaketlerle dolu bir evlilik geçirdi. Yaşarken de rahat değildi Haydn ve ölürken de rahat bırakmadılar kafasını kestiler. “İdam mı?” diyeceksiniz, hayır yanılıyorsunuz . Haydn’ın ölümünden on bir yıl sonra, başka bir yere defnedilmek üzere mezarı açılınca kafatasının olmadığı görülmüştür. Uzun araştırmalar sonucu işin faili olarak ölü kafataslarını toplayıp koleksiyon yapan Nepmouk Peter adındaki bir adam olarak belirlendi ki bu adam bu işi Franz Joseph Gall adındaki büyük hekiminin “bir insanın ruhsal maharetleri ile kafatası biçimi arasında dolaysız bir ilişkinin bulunduğunu” fikrine Haranlığından dolayı yapıyordu. Hadyn kafatası daha sonra törenle vücudu ile birleştirilmiştir.

Haydn: Veda Senfonisi

Haydn 45. Veda senfonisinde bir hüznün ve mutluluğun anatomisini yazıyor adeta.. Eserin hikayesinin geçtiği bölüm olan dördüncü parçada 2 ya da 3 müzisyen kendi bölümlerini bitirir ve müzik halâ devam ederken sahneyi terk eder; bu, sahnede şef ve tek bir kemancı kalana kadar sürer. Bu senfonide Haydn ve müzisyen arkadaşlarının kış mevsiminde şehirdeki ailelerinin yanına dönmek istediklerini Prens Esterházy’e anlatmak istedikleri hikâye edilir.

Kaynak: KadroluPersonel.com

Yunus Çakır

Sorgulayan ve sorgulatan Yunus Çakır, nam-ı diğer Cücü, sizinle içerik paylaşmadan önce sağlam bir didikleme yapar. Sıkılmaz ve vazgeçmez, araştırır, teferruatları ve keşfettiği şeyleri paylaşmayı çok sever.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir