kadrolu personel

Kitaplardan uyarlanan filmler; bazısının yapımı kitaba göre iyi, bazısının ise kitapla alâkası yok. Ama biz alâkasız olanları değil, en az kitap kadar güzel olanları derledik.

Talented Mr. Ripley (Yetenekli Bay Ripley)

Kitabın asıl yazarı Patricia Highsmit. Sinemaya uyarlanan film, isminden de anlaşılacağı üzere Mr. Ripley’in hayatına odaklanıyor. Ripley, faydacı bir adamdır. Bir gün Dickie isimli bir çocuğu Amerika’ya geri döndürmek için zengin bir adamın yönlendirmesiyle İtalya’ya gönderilir ve hikâye başlar. Matt Damon’u tanıyoruz, başrol onun.

Jackie Brown

Rum Punch’un 1992 imzalı eseri, Quentin Tarantino’nun dehâsıyla buluşuyor. Jackie Brown birçok denklem içinde suçlular içerisinde hayatta kalma mücadelesi verir. Kadın, cazibe ve zekâsıyla Meksikalı havayolu firmasındaki görevini kötüye kullanır. Filmde Robert de Niro, Samuel L. Jackson gibi esaslı aktörler de var.

The Last of The Mohicans (Son Mohikan)

Son Mohikan yazar James Fenimore Cooper Junior’un kitabı. Kızılderililer Kuzey Amerika’nın kontrolünü ele geçirmek isteyen İngiliz ve Fransız askerleriyle cebelleşmek zorundadır Son Mohikan bu savaşın merkezinde ehemmiyetli bir roldedir.

The Bourne Ultimatum (Son Ültimatom)

Robert Ludlum’un eserinden uyarlanan filmde, Ajan Jason Bourne üstün derece taktik ve stratejilere sahiptir. ABD’nin kirli oyunlarında tabir yerindeyse kobay yerine kullanılan kayıp hafızalı Jason’un geçmişine yolculuk ediyoruz!

Shutter Island (Zindan Adası)

Usta yönetmen Martin Scorsese’nin yönettiği Zindan Adası, Dennis Lehane’in eserinden uyarlanmıştır. Başrolde Leo di Caprito var. Tam bir başyapıt. Leo, büründüğü rol ile büyük bir paradoksun içerisindedir. Her şey bir illüzyon mu yoksa gerçek mi? Başrolümüz bir ruh hastası mı, yoksa onu hasta olduğuna inandırmaya çalışanlar mı var?

Full Metal Jacket

Gustav Hasford’un eseri, Stanley Kubrick’in emin ellerinde. ABD askerlerinin Vietnam’daki hikâyeleri, savaş ve şiddetin gölgesindeki insanların ruh hâllerini müşahede ediyoruz.

Prestige (Prestij)

Prestij, yönetmenliğini Christopher Nolan’ın yaptığı ABD-Birleşik Krallık yapımı film. Yazar Christopher Priest’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan filmde Christian Bale var.

Psycho (Sapık)

Robert Bloch imzalı eserden, efsanevi yönetmen Alfred Hitchcock’un icatçı dünyasıyla tanışıyoruz. Bu film Hitchcock’un başyapıtı olarak kabul edilir.

One Flew Over The Cuckoo’s Nest – Guguk Kuşu

Guguk Kuşu’nun yazarı Ken Kesey’dir. Jack Nicholson aykırı bir mahkumdur. Kafadan çatlak olduğu düşünülen bir adam, hapishaneden tımarhaneye gönderilince olanlar olur.

Forrest Gump

Forrest Gump rolünde Tom Hanks var. Winston Groom’un kitabından uyarlanan filmde “anormal” Forrest’in olaylara yaklaşımını seyrediyoruz.

Bir not: Yüzüklerin Efendisi, Godfather ve Harry Potter da kitaplardan sinemaya uyarlanmış harikulade filmlerdir. Fakat bunlar çok bilindiği için burada işlemedik.