kadrolu personel

Kobe Bryant kimdir? NBA’de 20 yıl boyunca giydiği Los Angeles Lakers formasıyla sayısız başarı, rekor ve âna ulaşan Kobe Bryant’ın ölümünün üzerinden tam iki sene geçti.

41 yaşındaki süperstar, 13 yaşındaki kızı Gianna ile 26 Ocak 2020’de helikopter kazası geçirmiş, helikopterdeki yedi kişiyle beraber hayatını kaybetmişti.

Los Angeles Lakers ile 5 NBA şampiyonluğu elde eden, 18 kez all-star seçilen, 2008’de normal sezonun, 2009 ve 2010’da ise final serisinin en değerli oyuncusu (MVP) ödülünü bileğinin hakkıyla kazanan, ABD Milli Takımı formasıyla 2008 ve 2012 Olimpiyatları’nda altın madalyaya ulaşan Kobe Bryant’ın ölümü sadece basketbolu takip edenleri değil, neredeyse her çevreyi yasa boğmuştu.

“Majesteleri” Micheael Jordan ile karşılaştırılan tek isim “Mamba” Kobe, Philadelphia’da doğdu, İtalya’da büyüdü. Joe Bryant, tek oğluna, çok sevdiği Japonya’nın Kobe kentinin meşhur bifteğinin adını verdi.

Basketbolla 3 yaşında tanışan Kobe, babasının Sebastiani Rieti takımına transferi sonrası 6 yaşında ailesiyle İtalya’ya taşındı. Burada İtalyanca ve İspanyolca öğrenen, yazları ise basketbol oynamak için ABD’ye giden Bryant, babasının basketbolu bırakmasıyla 1991’de ülkesine döndü. 17 yaşında ülkesinde NBA seçmelerine girdi ve Charlotte Hornets tarafından 13. sırada seçilen Kobe’nin hakları, Sırp pivot Vlade Divac karşılığında çocukluğundan beri oynama hayalini kurduğu Los Angeles Lakers tarafından alındı. İyi ki alındı!