kadrolu personel

Louvre Müzesi’nin ihtişam ve şöhreti, ona atfedilen değer diğer müzelerden biraz fazla gibi. Hollandalıların güzidesi Van Gogh Müzesi, Louvre ile boy ölçüşemez. Amerikalıların Metropolitan Sanat Müzesi de öyle… Peki ya İngilizlerin gözdesi British Müzesi?.. İşte o tartışılır. Fakat biz Louvre Müzesi’nin tarihine ve içindeki önemli eserlere bakacağız.

Louvre Müzesi – 1793

Louvre: Dünyanın en ünlü müzesi

Bu mabet için dünyanın en şöhretli müzesi olduğu  olduğu söylenir. 1190’da Paris Anglo-Norman işgaline karşı korunmalıydı ve bu sebeple Louvre kale olarak inşa edildi.

Burası hâlihazırda Mona Lisa, Hammurabi Kanunnamesi ve Milo Venüsü de dahil 35 bin civarında sanat eserine yuvalık etmektedir. Salgın evveline kadar yaklaşık her yıl 9 milyon ziyaretçi çekmekteydi.

On dördüncü asırda Paris büyük bir şehir hâline geldi ve Louvre büyüyen şehirle adeta hapsoldu, kale işlevini kaybetti. Aynı yüzyılın sonunda V. Charles’in mimarı Raymond Temple, Luvre’u kralın ikamet edeceği bir yere dönüştürmeye başladı.

VI. Charles’in ölümünden sonra 1527’ye kadar kraliyet ailesinden yoksun kaldı Louvre. Tâ ki I. François’in oraya taşınana kadar. Sonra hep tadilat…

XIV. Louis 1674’te Versay’da yaşamak isteyince Louvre’u boşalttılar, ihtişam sembolü müze “yetim” kaldı. Yapılan çalışmalar da durdu.

Fransız Akademisi, Kitabeler ve Edebiyat Akademisi, Kraliyet Resim ve Heykel Akademisi (1692-1792) sarayda ikamet etti.

1699’da Kraliyet Resim ve Heykel Akademisi ilk sergisini Louvre’un koskoca galerisinde tertipledi.

IX. Louis 1756’da şöhreti giderek artan Louvre’u tadilat ettirtti. 1791’de Fransa Ulusal Meclisi Louvre ve civarındaki Tuileries Sarayı’nın bundan böyle kraliyete, bilime ve sanata hizmet verecek bir saray olması gerektiği yönünde karar aldı.

Louvre Müzesi, Ağustos 1793’de halka açıldı. Sanatçılar çoğunlukla hafta içi işlerini burada görüyordu. İnsanlar ise müzeyi anca hafta sonları ziyaret edebiliyordu. Balzac ve Stendhal gibi usta edebiyatçıların romanlarını okurken, Paris’in izbe, kibar yahut şöhretli sokaklarında gezersiniz; hatta bazen Louvre’un çevresinden bile geçebilirsiniz.

1871’de Tuileries Sarayı yanınca, 1883’te yıkılıp bugünkü Louvre Müzesi oluştu.

Louvre Müzesi’ndeki hazine ve eserler:

-Vatikan ve Venedik’ten resim ve antikalar

-Floransa ve Roma’daki Capitoline Müzesi’nden eserler

-Çeşitli Mısır antikalar

-Asur Sanatı Müzesi

-Cezayir Müzesi

-Etnografya Müzesi

-Fransa kraliyetinin hazineler içeren Musee des Souverains

-Toplam 11 bin 385 seçme resim, heykel ve antikadan oluşan Marquis Campana koleksiyonu (III. Napolyon Müzesi)

-Marcel Dieufaloy’un İran’da keşfettiği eserler

-George Braque’nin Kuşlar’ı

-Da Vinci’nin Mona Lisa’sı,

-Eugene Delacroix’nın son derece önemli eseri Özgürlük İnsanlara Rehberlik Ediyor

-Michelangelo’nun Asi Köle’si

Asi Köle-Michelangelo