kadrolu personel

kültür-sanat

magna carta anlaşması: kralın güçsüzleşmesi…

Magna Carta anlaşması nedir? Magna Carta (Büyük Karta), 1215 yılında İngiltere’de Kral John tarafından baronlar ve papalık ile yapılan bir anlaşmadır. Anlaşma, kralın güçsüzlüğünü ve halkın haklarını tanımak üzere oluşturulmuştur.

Magna Carta’da neler oldu?

Magna Carta, hukukun üstünlüğünü, halkın haklarının korunmasını ve adaletin eşit şekilde uygulanmasını öngören ilk yazılı belgedir. Aynı zamanda, Kral John’un baronların ve diğer üst düzey yöneticilerin haklarını sınırlandırmasını içermektedir. Magna Carta, hukukun gelişimine ve demokratik ilkelere olan ilginin başlangıcı olarak kabul edilir ve hala bugün Avrupa ve dünya çapında önemli bir yere sahiptir.

Magna Carta, 63 madde içermekte ve bu maddeler arasında kralın yargı sürecini kontrol etme, vergi toplama ve hukukun uygulanması gibi konuları ele almaktadır. Aynı zamanda, baronların haklarının korunmasını öngören ve Kral John’un özel güçlerini sınırlandıran maddeler de içermektedir.

Magna Carta: Adaletin eşit şekilde uygulanması

Magna Carta’nın en önemli maddeleri arasında, hiç kimsenin yargısız infaz edilemeyeceği ve adaletin eşit şekilde uygulanması gerektiği konuları bulunmaktadır. Bu ilke, bugün hala geçerliliğini koruyan ve Avrupa ve dünya çapında hukukun üstünlüğü, insan hakları ve adalet gibi kavramların temelini oluşturan bir ilke olarak kabul edilir.

Magna Carta’nın tarihi önemi, hukukun gelişimine ve demokratik ilkelere olan ilginin başlangıcı olarak kabul edilir ve hala bugün hukuk ve adalet sistemlerinde etkilidir.

Kral John’ın hayatı

Kral John, 1166 yılında İngiltere’nin aquitaine bölgesinde doğdu. Kral Richard I (Lionheart) ‘in kardeşi olarak tahta geçti ve 1199 yılında İngiltere kralı oldu. Kral John, İngiltere tarihinde birçok sorunla başa çıkmak zorunda kaldı ve hükümdarlık döneminde baronlar, papalık ve Skandinav krallıkları ile sık sık anlaşmazlıklar yaşadı.

Kral John, halk tarafından sevilmeyen bir hükümdar olarak bilinir ve vergi toplama, hukukun eşit şekilde uygulanmaması gibi konuların yanı sıra, kendi krallığının sınırlarını genişletmeyi amaçlayan saldırılarla da tanınır. Aynı zamanda, İngiltere’nin papalık ile olan ilişkilerinde de sorunlar yaşadı ve papalık tarafından lanetlendi.

kadrolupersonel

 

Yunus Çakır

Sorgulayan ve sorgulatan Yunus Çakır, nam-ı diğer Cücü, sizinle içerik paylaşmadan önce sağlam bir didikleme yapar. Sıkılmaz ve vazgeçmez, araştırır, teferruatları ve keşfettiği şeyleri paylaşmayı çok sever.

1 Yorum

  1. Kraldan da büyükleri var hahah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir