kadrolu personel

Marie Henri Beyle Stendhal kimdir? Fransız romancının kısaca hayatı ve eserleri… Marie-Henri Beyle Stendhal 22 Mart 1842’de felç geçirdi ve bir sonraki gün hazin bir şekilde hayatını kaybetti.

Meşhur romancı Fransız İhtilâli evvelinde, 23 Ocak 1783’te Fransa’nın güneyindeki Grenoble şehrinde doğdu. Küçük yaşta annesini kaybedince, küçük Stendhal’ı büyütme misyonu babası ve halasına kaldı. Ecole Centrale’de matematik bölümünden birincilikle mezun oldu. Harbiye Bakanlığı’nda göreve başladı, asteğmen olarak İtalya’ya gitti. Paris’e döndükten sonra bir süre başıboş hayat süreceği sıkıcı bir döneme girdi. Marsilya’da tacirlik yaptı. Napolyon Bonaparte’ın muzaffer alayıyla Berlin’e gitti. 1810’da levazım dairesinde işe başladı. Sürveyanlığa kadar yükseldi, saray işlerinde görev aldı. Moskova’ya giren Napolyon ordusunda yer aldı. Bautzen Savaşları’na katıldı. Konsolosluk da yaptı. 1834’de Legion d’honneur nişanına layık görüldü.

Stendhal eserleri

Tüm bunlar yaşanırken Stendhal; Haydn, Mozart, Metastasio’nun hayatlarını yazmaya girişti. Stendhal ismi aslında mahlastır. Gerçek adı Marie-Henri Beyle’dir. Bu mahlasıyla yayınlanan ilk kitabı Roma, Napoli ve Floransa’dır. Aşk Üzerine, Racine ve Shakespeare, Rossini’nin Hayatı, Kırmızı ve Siyah, Henry Brulard’ın Hayatı, Pembe ve Yeşil, Parma Manastırı gibi kıymetli eserler verdi. 1939’da Lamiel isimli romanı yazmaya başlasa da bitiremedi. Stendhal 23 Ocak 1842’de Paris’te hayatını kaybetti.