kadrolu personel

Birkaç gün önce Fransa’nın başkenti Paris’te Leonardo da Vinci’nin meşhur Mona Lisa’sının replikası (kopyası) açık artırmaya çıkarıldı. Eser, 2 milyon 900 bin euroya alıcısına gitti.

Çevrimiçi başlatılan açık artırmada replika tabloya muhtemelen 200 bin ila 300 bin arasında bir ödeme yapılacağı tahmin ediliyordu. Replika Mona Lisa’nın 17. yüzyılda yapıldığı ifade ediliyor. 1953’de Fransa’daki bir antika dükkânına satılmış.

Mona Lisa’yı satın alan şahıs, yıllarca eserin orijinali zannetmiş, bunun sevinciyle yaşamış durmuş. Masal gibi değil mi? Daha sonra tabloyu tetkik eden “uzman”lar eserin kaliteli replika olduğunu söyledi. Geçtiğimiz hafta satışa sunulan replika satıldı… Eserin aslı Louvre Müzesi’nde. Peki Mona Lisa nasıl çalındı? Bunun hikâyesini anlatalım…

Mona Lisa nasıl çalındı?

Sıradan bir pazartesi akşamıydı. Louvre Müzesi’nin kapağı olduğu bir günde, Mona Lisa tablosu kayboldu. Tarih, 21 Ağustos 1911.

Müzenin tadilatta olduğu bir günde Mona Lisa nasıl kaybolur?

Louvre’da bulunan eserler, fotoğraflanmak üzere stüdyoya götürülüyor, Mona Lisa’nın kaybolduğunu fark etmeyen müze yetkilisi her şeyin tastamam yerinde olduğunu rapor ediyor.

Mona Lisa’nın kopyasını yapmak amacıyla Amsterdam’dan Paris’e gelen Louis Beroud tablonun yerinde olmadığını söyleyince ortalık ayağa kalkıyor. Bütün Paris sokakları aranıp-taranıyor. Aradan bir gün geçtikten hemen sonra, İtalyan basını yazıyor: “Mona Lisa elimizde!”

Tabiî Louvre Müzesi de hedefte… Parislilere tek bir şey kalmıştır, o da Mona Lisa’nın boş çerçevesi. Lisa’nın yüzlerce kopyası, el ilânı şekilde şehrin dört bir yanına dağıtılıyor. Kaybolmuş çocuk gibi arıyorlar Da Vinci’nin Mona Lisa’sını…

Daha önce Mısır heykeli çalan Belçikalı Gery Pieret’i şüpheli olarak aldılar fakat hırsız o değildir.

Olayın üstü neredeyse örtülecekken, Floransalı antikacı Alfredo Geri, Paris’te müze yetkililerine bir mektup yollar, “Leonardo imzalı birinden mesaj aldım” diye. Mektubu yollayan kişinin Mona Lisa’yı İtalya’ya “ait olduğu topraklar”a teslim etmek istediğini haber verir. Meğer çalan kişi, Louvre’nin tadilat işlerinde bulunan marangoz Vincenzo Peruggia imiş. O gece Mona Lisa’yı müzeye saklamış, daha sonra da sakladığı yerden gelip almış.

Eser Floransa’da sanatçı-mucit Leonardo Da Vinci tarafından yapılmıştı. Dolayısıyla ait olduğu yerin de memleketi olduğunu düşünmüştü Peruggia. “Fransızlar hırsızdır!” demiştir Peruggia. İşte bu adam 7 ay hapis yatmış ve İtalyanların sevgisine mazhar olmuştur.

Hırsızlık olayı olmadan önce Mona Lisa pek alaka görmezken, Paris’e iade edildiği gün 100 bin kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Da Vinci ömrünün son yıllarındayken, Mona Lisa’yı I. Francois’e dört bin altına satmış.

Mona Lisa nasıl çalındı sorusunun cevabı kısaca burada…