kadrolu personel

kültür-sanat

paul cezanne kimdir? beş maddede paul cezanne

Paul Cezanne kimdir? Fransız sanatçıyı beş maddede anlatacak olursak neler söyleyebiliriz?

Modern sanatın babası olarak adlandırılan Paul Cezanne, 1839 yılında Fransa’da dünyaya gelmiş. Doğayı sanata dahil etmeyi hedefleyen gerçekçi empresyonizm yerine görünen şeyler dışında görünmeyenleri de resme dahil etmeyi hedefleyen kübizm akımına öncülük etmiş.

Cezanne – Banyo Yapanlar

1849 yılında St. Joseph, 1852’de Bourbon Koleji’ne gitmiş ve aldığı eğitimler ile okulun en parlak öğrencileri arasına girmiş. Okulda Yunanca, Latince gibi farklı diller de öğrenmiş. Hukuk öğrenimi alırken resim dersleri de almaya başlamış.

Cezanne – Kağıt Oynayanlar

Fransız edebiyatçı Emile Zola ile çok yakın arkadaş olan Cezanne, Aix’te yaşarken resim eğitimine devam etmek için Paris’e taşındı. Burada istediği başarıyı elde edemeyip geri dönse de yılmamış ve eğitimine devam etmek için Paris’e tekrar gitmiş.

Eserlerini Paris’te her yıl düzenlenen ünlü Salon sergisine göndermiş ama geri çevrilmiş. O da geri çevrilenlerin sergilendiği bir diğer sergide onları sergilemiş.

Cezanne – Kırmızı Yelekli Çocuk

Kübizmin ünlü ismi Picasso’ya ilham kaynağı olan ressamın yeteneği öldükten sonra anlaşılmış ve tabloları değer kazanmış. Sanatçı 1906 yılında vefat etmiş.

Kaynak: KadroluPersonel

 

Yunus Çakır

Sorgulayan ve sorgulatan Yunus Çakır, nam-ı diğer Cücü, sizinle içerik paylaşmadan önce sağlam bir didikleme yapar. Sıkılmaz ve vazgeçmez, araştırır, teferruatları ve keşfettiği şeyleri paylaşmayı çok sever.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir