kadrolu personel

Fransız ressam Pierre Auguste Renoir’in hayatı, eserleri. İzlenimci Auguste Renoir kimdir? En meşhur eserleri hangileri?

Pierre Auguste Renoir (1841-1919), izlenimci (empresyonist) hareketin ön saflarında yer almış, güzelliği ve özellikle de kadın güzelliğini işlemesiyle tanınan bir ressamdır.

Renoir’in çocukluk yılları

Pierre Auguste Renoir 1841’de Fransa-Limoges’te esnaf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşlarda resme yatkın olduğunu gösterdi, ailesi de onu bir porselen fabrikasında çalışması için gönderdi. Tahmin edebileceğiniz üzere, porselenlerin üzerine çiçekler, minik desenler çizdi. Daha sonra kumaş ve yelpaze üzerine çalışmalar yaptı. Minik Renoir, Louvre Müzesi’ne gidip, Fransız ressamların eserlerini inceledi.

Auguste Renoir – Piyano Başında Genç Kızlar

Resme olan ilgisini kaybetmeyen Renoir sanat eğitimi almaya karar verdi. 1862’de güzel sanatlar okuluna yazıldı, anatomi ve sanat dersleri aldı. Öte yandan İsviçreli ressam Charles Gleyre’nin atölyesinde de çalışmaya devam etti. Tabiî bu dönemler Pierre Auguste Renoir için bir hayli zordu, o da Van Gogh gibi bazen resim için boya alacak parayı bir araya getiremiyordu.

Renoir – Bougival’de Dans

Gleyre’nin dostları Alfred Sisley, Frederic Bazille ve Claude Monet “geleneklere hapsolmuş” resim sanatına yeni bir yorum getirmek için heveslendiler. İzlenimciliğin çekirdeğini oluşturdu bu kadro.

Auguste Renoir – Otoportre 1899

Renoir’in ilk eserleri

Renoir bu sırada, Geleyre’nin geleneksel yaklaşımından yararlandı. Renoir’in ilk eserleri arasında Ressam Bazille’in Portresi (1867), Ressam Sisley ve Karısı (1868) ve Bahçesinde Resim Yapan Monet (1873) yer alıyor.

Renoir – Tekne Gezisinde Bir Öğle Yemeği (Resme konu olan bu güzel mekan Paris’in batısında Seine Nehri üzerinde yer alan Restaurant Fournaise’dir.)

İzlenimci yıllar

Sisley, Bazille ve Monet, Fontainebleau ormanına gidip çalışmalarını orada resmediyorlardı. Sanatın, hayatın gerçekliğini temsil etmesini isteyen empresyonistler genişledi. Jean François Millet, Theodore Rousseau da empresyonist oldu. Akabinde ise Renoir… Auguste Renoir, küçük fırça darbeleriyle eserine sarsıcı bir canlılık katmasıyla dikkat çekti.

Renoir – Le moulin de la Gallette’de Dans

Pierre Auguste Renoir’in en bilindik eserleri ise Loca, Le moulin de la Gallette’de Dans, Tekne Gezisinde Öğle Yemeği

Aline Charogit ile evlilik ve son yıllar

1890’da Tekne Gezisinde Öğle Yemeği’ne modellik yapan Aline Charigot ile evlendi. 1894’te ise eklem iltihabına yakalandı, Güney Fransa’ya yerleşti. 1907’de Akdeniz sahiline yakın olan Cagnes-Mer adındaki küçük bir köye yerleşti. Buranın havası Renoir’e iyi geldi. 1910’da elden ayaktan düştü, yürüyemez oldu. 3 Aralık 1919’da hayatını kaybetti.