kadrolu personel

sinema

seyredilmesi gereken filmler: haftasonu seçkisi

 

Seyredilmesi gereken filmler serisine devam ediyoruz. Bu hafta sonuna özel dört film seçkisi hazırladık. Forrest Gump, Kızgın Boğa, Ölmeyen İnsanlar ve ayrıca Muhteşem Münazaracılar…

Forrest Gump

1994 ABD yapımı Forrest Gump filminin yönetmenliğini Robert Zemeckis yapıyor. Filmde öğrenme güçlüğü çeken ve zekâ seviyesi düşük olmasına mukabil fiziken kuvvetli bir adamın hayat hikâyesi anlatılıyor. Öğrenme güçlüğü çektiği halde birçok başarıya imza atan Gump’un hikayesi son derece şaşırtıcı…

Kızgın Boğa

Yönetmenliğini Martin Scorsese’ın yaptığı Kızgın Boğa filmi, boksör Jake LaMotta’nın hayatı üzerine. 1980’de çekilen ABD yapımı ve Robert De Niro’nun başrolde olduğu filmde, korkutucu derecede hırslı bir boksörün yavaş yavaş kariyerinin yok oluşunu izliyoruz. Sadece boksörlüğü değil hırsı ve agresifliğiyle yakın çevresini de kaybedecektir.

Ölmeyen İnsanlar

Hayat yoksulluk ve yalnızlık içinde geçen ve bu zaman zarfında hem din adamlığı hem de ressamlık yapan Van Gogh’un hayat hikâyesi “Ölmeyen İnsanlar” ismiyle filme çekilmiş. Yönetmenliğini Vincente Minelli’in yaptığı filmde Gogh’un din adamıyken karşılaştığı adaletsizlikler ve yaptığı çalışmalarda ortaya çıkan dehası gözler önüne seriliyor. 1956’da çekilen ABD yapımı film Gogh’un hayatından kesitler sunuyor. Başrolde Kirk Douglas oynuyor.

Muhteşem Münazaracılar

Muhteşem Münazaracılar filminin yönetmenliğini ve başrol oyunculuğunu Denzel Washington yapıyor. Melvin B. Tolson Wiley College’de profesördür. Siyahi öğrencilere hiçbir eğitim hakkının tanınmadığı Teksas’ta, Tolson, öğrencileri için mücadele edecektir. 2007 ABD yapımı filmde siyahilerin yaptığı muhteşem münazaralar neticesinde işler değişecek midir?

Kaynak: Kadrolupersonel.com

Yunus Çakır

Sorgulayan ve sorgulatan Yunus Çakır, nam-ı diğer Cücü, sizinle içerik paylaşmadan önce sağlam bir didikleme yapar. Sıkılmaz ve vazgeçmez, araştırır, teferruatları ve keşfettiği şeyleri paylaşmayı çok sever.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir