kadrolu personel

kültür-sanat

tarihiyle beraber tate modern müzesi eserleri

Bugünlerde 40 milyondan fazla insanın ziyaret ettiği ve yaklaşık 70 binden fazla sanat eserine ev sahipliği yapan Tate Modern Müzesi Londra’da bulunuyor.

Mayıs 2000’de meraklıları ile buluşan Tate Modern, 2016 yılında eklenen yeni binası ve büyüyen yeni sanat koleksiyonlarıyla Londra’nın güzîde mekânları arasında yerini aldı. Tabiî müzenin adını hızla duyurmasının ardında yenilikçi yaklaşımlarının payı büyük. Zira bina bilindiği üzere elektrik santrali olarak kullanılıyordu.

Tate Modern Müzesi’nin adı nereden geliyor?

Sanayici Henry Tate müze açılmadan yıllar öncesinde Ulusal Galeri’ye, içinde İngiliz sanatçıların da yer aldığı bir koleksiyon bağışlar. Fakat koleksiyon Ulusal Galeri’de yeterli yer olmadığı için reddedilir. Koleksiyonu sergilemek için yeni mekânlar aranmaya başlar. Henry Tate’in yaptığı bağışlarla açtığı binada – ki günümüzde Tate Britain adıyla biliniyor-  Ulusal Galeri ile bu önemli koleksiyon birlikte sergilenmeye başlar. Galeri ise açılışından tam 35 yıl sonra resmî olarak ‘Tate’ ismini alır.

Tate Modern’in 2000 yılında sanatseverlere kavuştuğu bina ise aslında mimar Giles Gilbert Scott tarafından tasarlanıp inşa edilen “Bankside Elektrik Santrali” idi. Ancak çok geçmeden santral 1981 yılında kapandı. Binanın yeniden yaptırılıp aktif hale getirilmesine karar verildi. Bunun için öncelikle güçlü bir mimari gerekiyordu, bu amaçla da bir yarışma düzenlendi. Binlerce mimarın ve tasarımcının girdiği yarışmadan İsveç asıllı Jacques Herzog & Pierre Meuron ikilisi başarıyla sıyrıldı. Binayı yeniden tasarlayarak müze olarak hizmet vermeye başlamasını sağladılar. Restorasyon 1995’te başlayıp, tam 5 yıl sürdü. Artık Tate Modern adını almaya hazırdı.

Önceki santralin etrafındaki peyzajı tamamen kamuya açıldı, böylelikle görsel olarak monolitik bir görüntü oluşturdu ve orijinal yapıya da doğallık kattı. Tate Modern üç ana bölüme ayrılıyor; Türbin Salonu, Natalie Bell Binası ve Blavatnik Binası. Yenilenen Türbin Salonu ve Natalie Bell Binası aynı yapı içerisinde yer alırken, sonradan eklenen Blavatnik binasında yer alan galeriler Natalie Bell binası galerilerine bir köprü ile bağlanıyor.

Tate Modern Müzesi’nde bulunan bazı eserler

The Uncertainty of the Poet – Giorgio de Chirico:

A Young Lady’s Adventure – Paul Klee:

Towards the Corner –  Juan Muñoz:

Fons Americans – Kara Walker:

Ladies and Gentlemen – Andy Warhol:

Yunus Çakır

Sorgulayan ve sorgulatan Yunus Çakır, nam-ı diğer Cücü, sizinle içerik paylaşmadan önce sağlam bir didikleme yapar. Sıkılmaz ve vazgeçmez, araştırır, teferruatları ve keşfettiği şeyleri paylaşmayı çok sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir