kadrolu personel

The Beatles’ın eserlerinin önümüzdeki bin yıl boyunca, Kuzey Kutbu’ndaki kıyamet günü kasasında saklanmasına karar verildi.

Spitsbergen Adası’nda bulunan Kuzey Kutbu Dünyası Arşivi diye adlandırılan veri koruma tesisinde, The Beatles şarkıları saklanacak. Independent Türkçe’de yer alan habere göre doğal afetlere dayanıklı kasadan yararlanacak diğer sanatçılar arasında Avustralya Aborjini müzisyenler de olacak…

Elire Management Group; kasanın, nükleer patlamadan kaynaklanabilecek, elektronik parçalara kalıcı zarar verebilecek ve dijital dosyaları bozabilecek türden aşırı elektromanyetik darbelere dayanacak şekilde inşa edileceğini söylüyor.

Elire, Beatles’in hangi parçalarının saklanacağını belirlemek için, Uluslararası Müzik Konseyi’yle işbirliği yaptı. Elire Management ve UMK, dünyanın birçok yerinden en değerli sanatçıların eserlerini “kıyamet sonrası” için saklayacak.

Elire, eserlerini saklamak için kasayı kullanmak isteyen sanatçılardan ve plak şirketlerinden ücret almayı hedefliyor. Plan kapsamında dinleyicilerin müzik arşivine erişebilmesi de amaçlanıyor. Kasaya ilk şarkıların 2022’de konulacağı yönünde haberler var.

Kuzey Kutbu Dünyası Arşivi olarak adlandırılan veri koruma tesisi, Svalbard takımadalarının bir parçası olan Spitsbergen adasında bir yerde bulunuyor. 2017 yılında kurulan Arktik Dünya Arşivi’nin dünyanın en önemli kültürel kalıntılarını korumak için inşa edildiğini söyleyen müze, arşivlerin çevrimdışı depolanmasının onları siber saldırılara karşı da güvence altına aldığını belirtiyor.