kadrolu personel

sinema

the godfather filmi üzerine

Mario Puzo’nun aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan ve beyazperdenin efsaneleri arasına giren The Godfather film serisinin yönetmenliğini Francis Ford Coppola yapmıştır. Filmin ilki 1972’de, ikincisi 1974’te, üçüncüsü ise 1990’da çekilmiştir.

ABD’de 1945-1955 yılları arasında mafyanın güçlü olduğu dönemde Sicilyalı Corleone Ailesi’ni anlatan filmde, Corleoneler uyuşturucu pazarına girmek istemeyince ortalık karışır. Sicilya’dan göç eden Corleone ailesi, Amerika’da yerleşme çabalarını sürdürürken karşılarında derin bir mafyanın olduğunu görürler ve haraç alan bir mafyanın içinde bulurlar kendilerini. Çeteleri bastırmakta başarılı olan ve New York’un yerel mafyalarından birinin liderini öldüren Sicilyalı Corleone Ailesi, Amerika’nın en korkulan ve sayılan mafyası haline gelir. Fakat kendilerinin mafya değil bir aile olduklarını savunurlar. İlk filmde suikasta uğrayan mafya lideri Vito, diğer oğullarını es geçerek liderliği küçük oğlu Michael’a bırakır. Fakat bu işte mafyalığı en az bilen de Michael’dır. Fakat şartlar onu acımasız ve yalnız bir mafya babasına dönüştürür.

Filmde anlatılmak istenen Sicilyalı Corleone Ailesi’nin yaşadıkları yerde tutunma savaşı ve Babaları olan Vito’nun aileye verdiği önem. Aynı zamanda filmde Amerika’daki kapitalizm ele alınmıştır. Vito’nun tersine oğlu Michael ise geçmişini unutmuş, Amerika’nın farklı dünyasında kaybolan biri olmuştur.

Baba serisinin replikleri ise efsaneler arasındadır. Hatta “Ona reddedemeyeceği bir teklif yapacağım” repliği Amerikan Film Enstitüsü tarafından sinema tarihinin en etkili 2. repliği olarak seçilmiştir.

Diğer akılda kalan replikler ise şunlar

Neden önce polise gittin? Neden önce bana gelmedin?

Kimsenin gözünün içine bakma, baktıklarında da gözünü kaçırma.

Para silahtır ama siyaset, tetiği ne zaman çekeceğini bilmektir.

Düşmanlarından nefret etme, bu senin yargılama yetini etkiler.

Ailesiyle vakit geçirmeyen bir adam asla gerçek bir adam olamaz.

En zengin insan, en güçlü arkadaşlara sahip olan insandır.

Sicilya’da kadınlar tabancadan bile tehlikelidir.

Clemenza: Tamam, diyelim ki ikisini de vurdun. Sonra ne yapacaksın? Micheal: Oturup yemeğimi bitireceğim.

Dostluk ve para, zeytinyağı ve su gibidir.

Eli çantalı bir hırsız (avukatlar) eli silahlı bir hırsızdan daha çok çalar.

Sakın bana masum olduğunu söyleme çünkü bu benim zekâma hakarettir.

İntikam, soğuk yenildiğinde daha lezzetli olan bir yemektir.

Kaynak: Kadrolu Personel

Yunus Çakır

Sorgulayan ve sorgulatan Yunus Çakır, nam-ı diğer Cücü, sizinle içerik paylaşmadan önce sağlam bir didikleme yapar. Sıkılmaz ve vazgeçmez, araştırır, teferruatları ve keşfettiği şeyleri paylaşmayı çok sever.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir