kadrolu personel

kültür-sanat

vadideki zambak yahut “le lys dans la vallée”

“Vadideki Zambak” ya da orijinal adıyla “Le Lys dans la vallée”, Fransız yazar Honoré de Balzac’ın yazdığı bir romandır. Roman, aşk, evlilik ve toplumsal sınıf farklılıkları gibi konuları ele almaktadır.

Romanın ana karakteri Felix de Vandenesse, genç bir aristokrattır ve roman boyunca hayatının farklı dönemlerinde karşılaştığı kadınlarla ilişkileri anlatılır. Ancak en önemli kadın karakter, Vallée adı verilen bir köyde yaşayan ve Felix’in kalbini çalan Henriette’in kendisidir.

Roman, Henriette’in sıradan bir köylüden aristokrat biriyle evlenmesi ve toplumsal sınıf farklılıklarının yarattığı sorunları ele almaktadır. Ayrıca, aşkın ve evliliğin sadece duygusal değil, aynı zamanda sosyal ve ekonomik faktörlere de bağlı olduğunu göstermektedir.

Bu nedenle, “Vadideki Zambak”, toplumsal sınıf farklılıkları ve aşkın yanı sıra, Fransız toplumunun yapısını ve aristokrasinin çöküşünü ele alan bir roman olarak da değerlendirilebilir.

kadrolupersonel.com

 

Oğuz Can Şahin

Para sayma makinesi gibi, tıkır tıkır içerik üretir. Seri bir şekilde, sanattan sinemaya, müzikten fotoğrafçılığa. Ateşten kalbe, akıldan dumana.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.