kadrolu personel

Van Gogh Müzesi nerede, sanatın cazibe noktalarından biri olan mekânda hangi eserler mevcut?

Pek çok müzeye ev sahipliği yapan Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da.

Dünyanın en meşhur ressamlarından biri olan Vincent Van Gogh’un çalışmalarının sergilendiği ve şehrin simgesi haline gelmiş bir mekân bulunuyor; Van Gogh Müzesi.

Van Gogh Müzesi, dünyanın en çok ziyaret edilen 31. müzesi olma özelliğine sahip. Hollandalı Mimar Gerrit Rietveld imzalı müze 1973 yılında insanların hizmetine sunuldu.

Van Gogh – Otoportre 1889

Kısaca Van Gogh kimdir?

Vincent Van Gogh, çağdaş sanatın öncülerinden biri olmuştur. Hollanda’nın Brabant Bölgesinde bir köyde dünyaya gelen Van Gogh, kardeşi Theo aracılığı ile resim yapmaya başlıyor. Sanatçının en etkin geçirdiği 10 yıl içinde (1880-1890 arası) toplamda 900 resim ve 1100 çizimi bulunuyor. Ancak müze içinde bu eserlerden sadece 200 civarında resmi ve 500’e yakın taslak bulunmaktadır.  2002 yılında müzeden birçok eser çalınmıştır; maalesef yerine geri konulamamıştır. Müzede ayrıca Van Gogh’un ağabeyi Theo ile mektupları da sergileniyor.

Van Gogh Müzesi’nin birinci katında ressamın başlangıç yıllarına dair metinler ve otoportreler bulunuyor. İkinci katta ise kişisel hayatına dair bilgiler mevcut. Üçüncü katta ise zaman çizelgesiyle ressamın diğer resimleri bulunuyor.

Müze saat 21.00’e kadar açık; Cuma günleri özel müzik programı, rehberli turlar ve atölye aktivitelerine ev sahipliği yapıyor. Hafta sonları ise çocuklar için atölye çalışmaları düzenleniyor.

Van Gogh Müzesi eserlerinden bazıları

The Potato Eaters

The Women on the Peat Moor

The Sower

Wheatfield with Crows

Almond Blossom

Bedrom in Arles

Sunflowers

Haber-Yorum: Zehra Yıldırım