kadrolu personel

78. Venedik Film Festivali bu yıl Lido Adası’nda düzenlenecek. Resmî seçkilerin içerisinde Türk sinemasına dair bir şey yok.

Venedik Film Festivali 2021

Ana bölüm Venezia’da Altın Aslan ödülü için 21 film yarışacak. Michelangelo Frammartino, Damien ve Fabio D’İnnocenzo kardeşler, Gabriele Mainetti, Mario Martone ve Paolo Sorrentino adaylıkları ciddi bir ağırlık oluşturuyor. Hollywood sinemasını temsil eden filmler ise geçtiğimiz yıllara oranla daha az.

Dünyanın en eski sinema etkinliği sayılan festivalde yarışacak Aslan Adayı kadın yönetmenlerin öne çıkanları şu şekilde: Bunlardan bazıları Ana Lily Amirpour, Jane Campion, Audrey Diwan, Maggie Gyllenhaal ve Gabriele Mainetti.

Altın Aslan ödülünün, İtalya dışından gelen erkek adayları arasında Pedro Almodovar, Stephane Brize, Michel Franco, Xavier Gionalli, Pablo Larrain ve Paul Scharader gibi yönetmenler bulunmakta…

Ayrıca Yvan Attal, Ridley Scott, Denis Villeneuve gibi adların bulunduğu yarışma dışı seçkide, sekizi belgesel 17 film seyredilecek.

İkinci resmi seçki “Orizzonti” (Ufuklar) bölümü, bu yıl bir yeniliğe yer verecek: 19 film, geleneksel Orizzonti Ödülleri için yarışırken “Orizzonti Extra” başlığı altında sunulan 8 film, seyircilerin verecekleri yeni bir ödüle aday olacak.

Bong Joon-ho festivalin baş jüriliğini yapacak

Bu arada “Eleştirmenlerin Haftası”nın listesinde de bu yıl Türk sinemasından bir örnek bulunmuyor.

Festivalin diğer yerleşik ve bağımsız bölümü “Giornate degli Autori” (Venice Days) seçkisinin içeriği, önümüzdeki günlerde duyurulacak.