kadrolu personel

Matrix 4’ün senaryosundan bazı ayrıntılar sızdırıldı. 2021’nin sonunda vizyona gireceği söylenen efsane filme dair tüm haberleri derleyip ilginize sunuyoruz. Peşin peşin söyleyelim Matrix I-II ve III’ü seyretmediyseniz, Matrix 4’e dair hazırladığımız bu haberde ‘spoiler’lara denk gelebilirsiniz.

1999’da vizyona giren Matrix’in ilk filmi sinema tarihinin en ilginç yapımlarından birisiydi. Akabinde ikinci (Matrix Reloaded) ve üçüncü filmi (Matrix Revolutions) ile tartışmasız yeri doldurulamayan filmin dördüncü bölümünün yönetmen koltuğunda Lana Wachowski var. Önceki filmlerde kardeşine eşlik eden Lilly Wachowski Matrix 4’te maalesef yok. Fakat efsane ikili Keanu Reeves (Neo) ve Carrie-Anne Moss (Trinity) filmin yine başrollerinde.

Sızdırılan detaylara gelelim… Matrix serisinin devam filminde Neo, insanlarla makineler arasında barış sağlanmasından 60 yıl sonra karşımıza çıkacak. Matrix Revolutions’ta yâni son filmde Neo ve aşkı Trinity fedakarlık yapmış, ölmüştü. Herhalde Neo’yu ya tekrar diriltecekler yahut yeni oluşturulmuş bir bilgisayar programı olarak bir şekilde “aramıza” sokacaklar. Organik hayat ile yapay hayat arasında geçici ateşkesin yaşandığı bir ortamda Neo’yu seyredeceğiz; iyi de bunun heyecanı nerede?..

Zannediyoruz ki şurada: Morpheus, Neo’yu ararken Trinity’nin inancı tamdı. Bu sefer de Neo’nun Trinity’i arayacağında dair işaretler var.

Sinema tarihinin en çok etki yaratan bilim kurgu serilerinin başında gelen Matrix’in son filmi  Keanu Reeves ve Carrie-Anne Moss gibi tanıdık yüzleri farklı biçimlerde yeniden beyazperdeye taşıyacak.

Keanu Reeves (Neo) ve Carrie-Anne Moss (Trinity)

Independent Türkçe’nin We Got This Covered’dan aktardığı içeriğe göre, filmin senaryosundan sızdığı iddia edilen detaylarda Matrix 4’ün Neo’nun insanlarla makineler arasında barışı sağlamasının 60 yıl sonrasında geçeceği belirtildi.

Matrix Revolutions’daki kaderi göz önüne alındığında Keanu Reeves’in canlandırdığı meşhur karakterin ya nispeten aynı görünümüyle yeniden dirilerek ya da yeni oluşturulmuş bir bilgisayar programı olarak dönmesi bekleniyor.

Bunun haricinde Morpheus, ikinci filmde kaptanı olduğu gemiyi kaybettikten sonra Nebukadnezar’ın meşhur “rüya” ile alakalı sözlerini tekrarlamıştı. “Bir rüya gördüm. Ama şimdi bu rüyayı unuttum.” Belki de ilk üç film bir rüyadan ibaret olacak, gerçek savaşa dördüncü filmde tanıklık edeceğiz. Teori uyduranlar kervanına biz de katılmış olalım.

Matrix 4’ün yayın tarihi yaklaştıkça spekülasyon ve teorilerin artacaktır.

Bu arada geçen gün Christina Ricci’nin filmin kadrosuna dahil edildiğine dair haberler çıktı.

Christina Ricci

Matrix 4 ne zaman sorusunun cevabını da verelim. Filmin 22 Aralık’ta vizyona girmesi için çalışmalar devam ediyor.