kadrolu personel

sinema

warner bros hazır; yeni yüzüklerin efendisi filmi geliyor

Warner Bros’un yeni Yüzüklerin Efendisi filmleri için hazırlık yaptığı ifade ediliyor.

Tüm dünyada hasılat rekoru kıran Yüzüklerin Efendisi serisi yeniden beyazperdeye uyarlanıyor.

Warner Bros ve New Line Cinema’nın, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’in daha fazla uyarlamasını yapmak için anlaşma imzalamasıyla sinema sektörü ‘Orta Dünya’ya geri dönüyor.

Warner Bros Discovery’nin CEO’su David Zaslav, JRR Tolkien’in kitaplarından uyarlanacak ‘birden fazla’ film yapmak için bir anlaşma yapıldığını duyurdu.

Tolkien’in dünyasının büyük bir kısmının haklarına sahip olan İsveçli oyun şirketi Embracer Group ile yapılan anlaşmanın maliyeti henüz açıklanmadı.

Filmler, 2001-2003 yılları arasında yönetmen Peter Jackson tarafından çekilen üçlemenin yapımcılığını üstlenen Warner Bros yapım şirketi New Line Cinema aracılığıyla geliştirilecek.

Yeni filmlerin hangi dönemi ele alacağı veya filmlerde hangi oyuncuların rol alacağı ise henüz bilinmiyor.

Yüzüklerin Efendisi üçlemesi, dünya çapında yaklaşık 3 milyar dolar hasılat elde etmiş ve üçüncü bölüm olan Kralın Dönüşü, Akademi Ödülleri’nde En İyi Film dahil 11 Oscar kazanmıştı.

 

Filmin yönetmeni Peter Jackson kimdir?

Peter Jackson, Yeni Zelandalı bir film yapımcısı, yönetmeni ve senaristtir. En çok Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmleriyle tanınır.

Jackson, 31 Ekim 1961’de Yeni Zelanda’da doğdu. İlk olarak kısa filmlerle başladı ve daha sonra Bad Taste, Braindead ve Heavenly Creatures gibi kült filmleri yönetti. Ancak dünya çapında tanınması, J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi üçlemesini beyazperdeye uyarlamasıyla gerçekleşti. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, Yüzüklerin Efendisi: İki Kule ve Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü, dünya çapında büyük bir başarı kazandı ve toplamda 17 Akademi Ödülü kazandı.

Daha sonra, Tolkien’in Hobbit romanını üç film halinde beyazperdeye uyarladı. Jackson ayrıca, King Kong, Lovely Bones, Mortal Engines gibi filmleri de yönetti.

Jackson, sinema endüstrisindeki başarıları nedeniyle birçok ödül kazandı ve 2010 yılında Yeni Zelanda’da “sir” unvanı aldı.

 

 

Yunus Çakır

Sorgulayan ve sorgulatan Yunus Çakır, nam-ı diğer Cücü, sizinle içerik paylaşmadan önce sağlam bir didikleme yapar. Sıkılmaz ve vazgeçmez, araştırır, teferruatları ve keşfettiği şeyleri paylaşmayı çok sever.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir