kadrolu personel

Kanada’da kedilerin ruh halini algılayabilen bir yapay zeka geliştirildi. Bu uygulamayı kullanan veterinerler yapay zekanın işe yaradığını söylüyor.

Kanadalı bilim adamları tarafından geliştirilen yapay zeka; Sylvester isimli teknoloji şirketi tarafından uygulamaya koyuldu. Kedi sahipleri, kedilerinde herhangi bir sağlık problemi olup olmadığını “anlayabiliyor.”

Yapay zeka uygulamasının adı ne?

Kullanıcılar Tably isimli uygulamaya kedilerinin fotoğraflarını yüklüyor ve yapay zeka kedinin sağlık problemi olup olmadığını anlamaya çalışıyor. Kedilerin yüz ve çevresi uygulama tarafından inceleniyor.

Uygulamanın geliştiricilerinden Miche Priest yaptığı açıklamada yüz tanıma teknolojisi ile yapay zekâyı birleştirdiklerini ifade ediyor. Priest, kedilerin düzenli olarak fotoğraflarının çekilmesini tembihliyor. Ayrıca uygulamayı deneyen bazı Kanadalı veterinerler projeye olumlu yönde yorum yapıyor.

Veteriner Liz Ruelle, uygulamanın güzel bir fikir olduğunu ve yapay zekâ ile kedilerin sağlık sorunlarını; duygu durumlarını algılamada iyi iş çıkardığını belirtiyor.

Tably isimli uygulama, kedilerin kulak, göz, bıyık ve kafa pozisyonunu analiz edip doğru sonuca ulaşmaya çalışıyor.