kadrolu personel

2021’i geride bırakıyoruz, yılbaşında evde oynanan oyunların bazılarını tarif ediyoruz, bilenler için ise hatırlatma babında bir içerik hazırladık. Yılbaşında muhtemelen çoğumuz evde oluruz, salgın ve havaların soğukluğu mâlumunuz… İlk sıraya 1990’ların çocuklarının hatırlayıp, duygulanacağı oyunu; Tombala’yı koyduk. Toplamda 10 oyun seçtik.

Yılbaşında evde oynanan oyunlar:

Tombala

Yılbaşı gecelerinin vazgeçilmez oyunu tombala, ailecek oynayabileceğiniz, her yaş grubuna uygun en ideal oyundur. Oyun her oyuncu için sayıların yazıldığı bir kart ve sayı markalarından oluşur. Oyun sırasında elindeki kartın herhangi bir satırını söylenen numaralarla tamamlayarak çinko yapan kişi, bunu yüksek sesle diğer oyunculara duyurur. Bütün satırları bitiren oyuncu oyunun kazananı olur.

Tabu XL

Çok yönlü bir oyun arıyorsanız, Tabu XL tam size göre! Anlatarak, çizerek, hareketlerle oynayabileceğiniz bu oyun gruplar halinde oynanıyor. Sözlü anlatım için A,B,C,D olarak 4 bölüm bulunuyor. Çizerek anlatma bölümünde ise verilen kelimeleri çizerek anlatmanız, kukla istenilen bölümde ise bu kelimeleri kukla ile hareketlerle anlatmanız gerekiyor. Grupların birbirleriyle rekabet içinde yarışıp eğleneceği oyunların başında yer almaktadır.

Uno Flip

Hem eğlenmek hem de kart oyunu oynamak isteyenler için yeni bir adres; UNO! Klasik kart oyunlarının aksine bu aksiyonlu oyunda, kartlarla rakibinizin hamlelerine karar verebilir, onun kartlarını da değiştirebilirsiniz. Kazanan olmak için elinizde tek kart kaldığında ‘UNO’ diye bağırmanız yeterli. Kalabalık gruplarla ya da sadece iki kişili bile oyun deneyimlerinizi sonsuza kadar değiştirebilecek bir oyun.

Monopoly Cheater’s Edition

Yılbaşı için bir diğer keyifli seçenek, kutu oyunlarının vazgeçilmezi Monopoly. Klasik Monopoly oyununun aksine, bu sürümünde kaçamak hileler yapmanıza, kendi kurallarınıza göre oynamanıza imkân tanınır. Oyunun kuralları dışına çıkarak kendi stratejilerinizi izlerken yakalanmamanız gerekir. Farklı yollara başvururken yakalanan oyuncu ceza alır ve oyun alanına kelepçelenir. Hem gizem hem strateji içeren bu oyun size saatlerin nasıl geçtiğini unutturacak.

Splendor

Yüksek dikkat ve strateji gerektiren bu oyunda zamanda yolculuk yapabilirsiniz. Kendinizi Rönesans döneminde bulmaya hazır olun çünkü mücevher tüccarlığı sizi içine çekebilir. 2014’ün en iyi kutu oyunu seçilen bu zekâ oyununda mücevher tüccarı olup imparatorluklar kurabilir, aynı zamanda mücevherlerinizi soyluların beğenisine sunarak dönemin en prestijli tüccarı olabilirsiniz.

Jenga

Strateji ve dengenin beraber kullanılarak yürütüldüğü en eğlenceli oyun olan Jenga, küçükten büyüğe her yaş grubunda oynanabilecek temel bir oyundur. 54 odun parçasının dikey ve yatay şekilde üçerli gruplarla üstü üste dizilmesi ile başlar. Sırayla yarışmacıların birer blok çekmesi ama kuleyi devirmemesi gerekir. Hem gerilip hem güleceğiniz bir oyun yılbaşında sizleri bekliyor.

Scrabble

Kelime bilginize güveniyorsanız bu oyun tam sizlere göre! Kelime dağarcığınızı sonuna kadar kullanacağınız bu oyunda, tahta üzerine dizilebilen harflerden diğer harf taşlarını kullanarak yeni kelimeler oluşturmanız gerekiyor. Alınacak puanlar harflerin puan değerlerine ve tahta üzerindeki ödüllü karelere yerleştirilmesine göre belirleniyor. En yüksek puanı alan kazanıyor. Ancak tek şart kelime yazarken oyun tahtası üzerinde yer alan bir harf taşını kullanmak. Yeni kelimeleri eğlenerek öğrenmek için eşsiz bir seçim.

Dixit

Hayal gücünüzü serbest bırakacağınız harika bir oyun olan Dixit, her yaş grubuna hitap ediyor. 2010 yılının en iyi oyunu seçilen bu oyun aslında bir tahmin oyunudur. Anlatıcı bir kart seçer ve karttaki resimle eşleşebilecek bir kelime ya da cümle söyler. Diğer oyuncular ise sırayla kelimeyle uyuşan kartı tahmin edip seçim yaparlar. Anlatıcının kartını doğru tahmin eden oyun alanında ilerlemeye hak kazanır. Oyunun en stratejik kısmı ise söylenen kelimeye en yakın kartı seçtiğinize diğerlerine ikna etmek.

Bil bakalım kim

2 kişilik ya da karşılıklı iii grupla oynayabileceğiniz bu gizem oyunu, yılbaşında size rekabet dolu eğlenceli vakit geçirtecek. Her bir oyuncu kartın sahibi oyuncuya cevabı “Evet” ya da “Hayır” olabilecek sorular sorar. Bu sorulara verilen cevaplarla rakiplerinin seçtiği kartta kim olduğunu bulmaya çalışır ve karttaki kişiyi ilk bilen oyunu kazanır.

Master Dedective

Master Dedective yılbaşı gecesinde ailecek oynayabileceğiniz en zevkli dikkat oyunudur. Oyun kartları arka tarafları görülecek şekilde üst üste dizilir. 9 parçadan oluşan şekillerin bulunduğu kartlar üçer üçer yan yana dizilir. Zil orta kısma koyulur. Sırasıyla en üstteki oyun kartından başlanır, kart çevrilir. Oyun kartındaki şekilleri zemindeki kartlarda ilk gören oyuncu zile basar ve şekilleri gösterir. Oyun kartlarındaki yazan puanlar kartları toplayan oyuncuların olur, en çok puanı alan kazanır.

Artık bunlara imkân yoksa, FIFA, tavla, satranç falan bakarsınız bir çaresine.