kadrolu personel

kültür-sanat

yunan mitolojisinde sümbül çiçeğinin acı dolu hikayesi

Yunan mitolojisinde sümbül çiçeği, güzellik ve sevgi tanrıçası Afrodit ile aşk tanrısı Adonis arasındaki acı bir aşk hikayesiyle ilişkilendirilir.

Afrodit, güzelliği ve aşkı temsil eden bir tanrıçadır. Adonis ise güzelliği ve gençliğiyle ünlü bir avcıdır. Afrodit, Adonis’i çok sevmekte ve onunla birlikte olmak istemektedir. Ancak Adonis, avlanmaya giderek kendisini tehlikeye atar ve bir yaban domuzu tarafından öldürülür.

Afrodit, Adonis’in ölümüne çok üzülür ve gözyaşları döker. Gözyaşları düşerken toprağa düşer ve sümbül çiçeklerini oluşturur. Bu yüzden sümbül çiçekleri, Afrodit’in sevgisini ve acısını simgelemektedir.

Ayrıca sümbül çiçekleri, uyum ve barışın sembolü olarak da kullanılmıştır. Eski Yunanistan’da, insanlar birbirlerine sümbül çiçeği hediye ederek barış ve dostluklarını gösterirlerdi.

 

Yunus Çakır

Sorgulayan ve sorgulatan Yunus Çakır, nam-ı diğer Cücü, sizinle içerik paylaşmadan önce sağlam bir didikleme yapar. Sıkılmaz ve vazgeçmez, araştırır, teferruatları ve keşfettiği şeyleri paylaşmayı çok sever.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir